Smeg TSF01SSUK 50s Style 2 Slice Toaster with Chrome Finish
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- TypeToaster
- Slices2 Slice Toaster
- Wide SlotsYes - For thick sliced bread
- Defrost FunctionYes - Use bread still frozen
- Reheat FunctionYes - For if it goes cold
- Crumb TrayYes - For easy cleaning
- Retro StyleYes
- Matching Kettle AvailableYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8017709189143
Smeg 50's Style 2 Slice Toaster in Chrome Finish (TSF01SSUK)
Multi-Function Control
REHEAT to heat toast or slices of bread, or to continue toasting if the result was not satisfactory, DEFROST to unfreeze frozen slices of bread, and BAGEL to brown just one side of the bread without toasting the other.
Large Compartments
Self-centering racks in the compartments ensure even toasting of slices of bread, whatever size they may be. When the selected toasting time has finished, the slices pop up automatically.
| TYPE | |
| Product Family | Toaster |
| Category | Breakfast |
| Nr control panel | 1 |
| No. of slots | 2 |
| No. of slices | 2 |
| Nr Crumb tray | 1 |
| EAN code | 8017709189143 |
| AESTHETICS | |
| Colour | Chrome |
| Finishing | Gloss |
| Aesthetics | 50's Style |
| Base colour | Matt chrome |
| Top colour | Matt chrome |
| Body material | Stainless steel |
| Base material | Plastic |
| Top material | Plastic |
| CONTROLS | |
| Type of controls | Lever, Buttons, Control knobs |
| Lever material | Stainless steel |
| Control knobs material | Plastic |
| Buttons material | Plastic |
| PROGRAMME / FUNCTIONS | |
| No. of toasting levels | 6 |
| Reheat function | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Bagel function | Yes |
| FEATURES | |
| Start cycle | Sliding lever |
| Activate functions | Backlit buttons |
| Warming level adjustment | Illuminated control knobs |
| Slot width | 36 mm |
| Automatic pop-up | Yes |
| Crumb Tray | Yes |
| Crumb tray material | Polished steel |
| Anti-slip feet | Yes |
| Integrated cord | Yes |
| ELECTRICAL CONNECTION | |
| Power | 950 W |
| Voltage | 220-240 V |
| Frequency (Hz) | 50/60 Hz |
| Power supply cable length | 1 m |
| TECHNICAL INFORMATION | |
| Width | 310mm |
| Product depth | 195mm |
| Product height | 198mm |
| Product dimensions | 198 x 310 (325 with ball lever included) x 195 mm |
| Net weight (kg) | 2.400 kg |
| Packed width | 366 mm |
| Packaged depth | 224 mm |
| Height (mm) packed | 248 mm |
| Manufacturer | Smeg |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | TSF01SSUK |
| Slices | 2 Slice Toaster |
| Wide Slots | Yes - For thick sliced bread |
| Reheat Function | Yes - For if it goes cold |
| Defrost Function | Yes - Use bread still frozen |
| Crumb Tray | Yes - For easy cleaning |
| Type | Toaster |
| Matching Kettle Available | Yes |
| Retro Style | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

