SONY BDP-S1700BCEK Smart Blu-ray Player with Dolby Vision
- Warranty 1 Year
- TypePlayer
- Blu-Ray TypeHD Blu-Ray
- Blu-RayYes
- SmartYes
- HDMI PortYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4548736013551
Sony Smart HD Triluminos Blu-Ray Player with USB (BDP-S1700B.CEK)
Experience all your favourite movies with spectacular imagery and surround sound on the Sony BDP-S1700 Full HD Blu-ray Disc Player.
Full HD and Vibrant Colour
This Sony Blu-ray will provide you with superb entertainment, whether that's for a quiet Saturday night-in, or for unwinding after a stressful day at work.
You'll be able to watch all your Blu-ray films and streamed online content in full HD at 1080p, with exceptional high-resolution clarity. You'll also experience a whole new level of colour intensity and life-like imagery. Thanks to Sony's Triluminos technology, which expands the range and intensity of colours, images will surpass conventional white LED monitors.
For your standard definition DVD movies, the BDP-S1700 will up-scale them to near-HD quality, so you'll be able to experience all your old favourites in a new and improved light.
High-Quality Sound
You can couple these features with the amazing DTS-HD audio technology, so that the surround sound quality won't be compromised - overall, you'll be amazed by the enhanced viewing experience from this Sony Blu-ray Disc Player.
Sleek and Simple
Not only can you create a home theatre system to rival the real thing, but you can also share your personal content with a USB Input, HDMI output, and Coaxial Digital Audio Output. Just plug in your USB drive to share songs, photos, and multimedia content on the big screen.
Plus, you'll have access to the Sony Entertainment Network and the best of the Web, with music, video, and games, all available to stream on demand.
At only 23 cm long and 3.9 cm high, you'll get all of these great features from a compact, sleek and simply designed black box, suitable for even the smallest of spaces.
Create the movie night experience you've always wanted with the Sony BDP-S1700. Order yours today.
| Title | |
| Title | Sony BDP-S1700 Blu-ray Disc Player 1080p |
| General Information | |
| Manufacturer | Sony Corporation |
| Brand Name | Sony |
| Product Model | BDP-S1700 |
| Product Name | Blu-ray Disc Player BDP-S1700 |
| Product Type | Blu-ray Disc Player |
| Features | Child Lock Screen SavervInternet Streaming Parental Control 1080p Upscaling |
| Technical Information | |
| Number of Discs | 1 |
| DLNA Certified | Yes |
| Media Formats | BD-R DVD-R CD-R |
| Video | |
| Video Formats | BD Video DVD Video MKV |
| Scan Format | 1080p |
| Scanning Modes | Progressive Scan |
| Audio | |
| Sound System | Dolby TrueHD DTS HD DTS-HD High Resolution Audio DTS-HD Master Audio |
| Audio Formats | CD-DA |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Streaming Service | Catch up TV YouTube |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.9 cm |
| Width | 23 cm |
| Depth | 19.4 cm |
| Weight (Approximate) | 800 g |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Central Product |
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | BDPS1700BCEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | blueray player |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 3.9cm x 23cm x 19.4cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 0.8 kg |
| Smart Connect | No |
| Depth | 19.4 cm |
| Bluetooth | No |
| Key Feature 2 | enjoy all your movies in Full HD quality |
| Key Feature 1 | Stream content from a variety of online entertainment providers |
| Key Feature 4 | Keep things simple with the new user-friendly interface |
| Key Feature 3 | Experience vivid colour with TRILUMINOSâ„¢ colour |
| Key Feature 5 | Child Lock |
| Height (cm) | 3.9 cm |
| Features | Stream content from a variety of online entertainment providers , enjoy all your movies in Full HD quality , Experience vivid colour with TRILUMINOS™colour , Keep things simple with the new user-friendly interface , Child Lock, Screen Saver, Int |
| Type | Player |
| Blu-Ray Type | HD Blu-Ray |
| Network | Wired Internet |
| No. of HDMI | 1 |
| HDMI Port | Yes |
| Smart | Yes |
| Blu-Ray | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

