SONY CMTSBT40D 50W CD Micro System Hi-Fi with Bluetooth, CD and FM Radio
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- TypeHi-Fi System
- BluetoothYes
- USB PortYes
- Analogue FM RadioYes
- Output RMS50W
- Manufacturer Guarantee1 year
Sony 50W CD Micro System Hi-Fi with Bluetooth, CD and FM Radio (CMT-SBT40D)
The Sony CMT-SBT40D Hi-Fi gives you more ways to listen, so you’ll be able to choose your perfect audio experience. Play CDs, tune into the latest FM radio shows, or use NFC One-touch to make a quick connection then wirelessly stream music via Bluetooth®. With a classic three-box design, this Hi-Fi will look at home in any room.
2 channel system for powerful home sound
Enjoy powerful, room-filling sound from a 2ch speaker system. Two full-range speakers deliver balanced stereo sound across high, mid and low frequencies. The result? Clear, balanced audio that sounds great at any volume level.
Bluetooth connectivity for easy music streaming
Based on radio waves, Bluetooth technology allows you to make a quick, short-range wireless connection that won’t be interrupted by objects in the signal path. Once paired, you’re free to stream all of your favourite content – including movies, pictures, and music – from your smartphone or tablet to a compatible device.
Mega Bass for enhanced low-end sound
Activate the Mega Bass sound setting to give your favourite tunes a bass boost. By utilising Digital Signal Processing technologies, Mega Bass is able to efficiently enhance low frequency tones to deliver resonant, full-bodied bass that adds real depth to your audio.
7-band equaliser for optimised sound
Choose the ideal setting for what you’re listening to. The 7-band equaliser features genre-specific pre-sets that have been engineered to optimise your listening experience. Switch between R’n’B, Hip Hop, Rock, Pop, Classic, Jazz, and Flat modes to enjoy every song in clear, balanced sound.
Compact three-box Hi-Fi with standalone speakers
A compact three-box Hi-Fi design that’s ideal for your kitchen, bedroom, or study. Two standalone speakers can be positioned upright, flipped on their side, or placed up to 1.2m away from the main unit, giving you flexibility with your Hi-Fi setup.
Built-in CD/DVD player for your disc collection
Play classic albums or compilation discs with a built-in CD/DVD player. This Hi-Fi is compatible with CD, CD-R, CD-RW, DVD, DVD-R, and DVD-RW discs – so you can enjoy everything from studio recordings to mixtapes and downloaded tracks. Connect the Hi-Fi to your TV and watch your favourite movies via the built-in DVD player.
FM radio tuner for your favourite shows
Want to hear your favourite DJs? Simply tune in using the FM radio dial and see what’s out there.
USB port for music playback and charging
Play and charge with ease. With a USB port, you’ll be able to plug in a USB, smartphone, tablet or laptop and listen to your entire music collection. No power? No problem. You can also charge your tablet or smartphone while you play music.
Make a one-touch connection with NFC
Near Field Communication (NFC) technology removes the need for wired connections and complex set-up sequences. Simply touch your NFC-enabled device to the on-body N-mark for a quick, seamless connection, then start streaming content via Bluetooth®. No NFC? No problem. You can also connect and stream directly via Bluetooth.
| Sound | |
| OUTPUT POWER | 50W |
| Size & Weight | |
| DIMENSIONS (W X H X D) | 17 x 13.25 x 22.2 cm |
| WEIGHT | 1.4 kg |
| Wireless Connections | |
| NFC | YES |
| Interface | |
| INPUT AND OUTPUT TERMINALS | Analog Audio Input (1) Composite Video Output (1) Headphone (1) Speaker Outputs Front (2) USB Port (1) |
| General Features | |
| REMOTE CONTROL | YES |
| POWER CONSUMPTION | 35W |
| Eco and energy saving | |
| POWER CONSUMPTION (STANDBY MODE) | 0.5W |
| POWER CONSUMPTION (NETWORKED STANDBY MODE) | 4.9W (Bluetooth) |
| STANDBY MODE ACTIVATED | After 15 minutes |
| NETWORKED STANDBY MODE ACTIVATED | After 15 minutes (Bluetooth) |
| WIRELESS NETWORK(S) ON/OFF SWITCH | 1. Turn on the unit. 2. Press and hold "||" and "VOL+" on the unit for 5 seconds. 3. After “BT OFF” (wireless BLUETOOTH signal is off) or “BT ON” (wireless BLUETOOTH signal is on) appears, release the button. |
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | CMTSBT40D |
| Type | Hi-Fi System |
| Analogue FM Radio | Yes |
| Output RMS | 50W |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

