Sony Cyber-SHOT DSC-H300B 20.1MP Digital Camera with 35x Optical Zoom
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4905524957181
Sony Cyber-SHOT 20.1MP Digital Camera with 35x Optical Zoom (DSC-H300B)
Easy to use, with powerful optical zoom for true image detail. Striking images made simple with a 35x optical zoom, 20MP sensor, HD video, and creative effects.
- Capture 20 megapixel photos - easily get the beauty and emotion of special moments with the 20 effective megapixel Super HAD CCD image sensor
- Super zoom, easy to use with no lens changes - whatever you want to capture, you're covered by the powerful 35x optical zoom lens that retracts neatly into the camera body
- Get a wider view - make sure nothing’s left out of the picture: the wide angle lens packs more into holiday scenes, interiors and group shots
- Serious DSLR styling - shoot like a pro with high-quality body styling and a sure, comfortable grip that performs like a bigger, bulkier DSLR camera
- Add artistic picture effects - add creative effects to stills, movies, and panoramas without having to download and use image-editing software
- Don’t leave it to guesswork - Intelligent Auto recognises a wide range of scenes and adjusts settings automatically so you can get detailed results every time
- Do plenty with an AA battery-operated camera - Get creative with an AA battery-operated camera with DSLR body. The AA-type dry-cell battery is hassle-free and easy to replace
- Shoot crisp HD movies - a dedicated movie shoot button makes it easy to film clear, detail-packed HD video clips to play on your HD television
- Don’t worry about unsteady hands - Optical SteadyShot cuts camera shake for clearer, sharper still photos without blur
- See the finer details - frame and view your shots and movies on the large, very high-resolution 7.5cm (3.0”) Clear Photo LCD screen
- Flatter your portrait subject - let the camera automatically remove skin blemishes, brighten teeth, widen eyes, and cut forehead shine when you capture portraits
| 3D | N |
| Auto focusing (AF) modes | Centre weighted Auto Focus Face tracking Multi Point Auto Focus Spot Auto Focus Tracking Auto Focus |
| Batteries included | Y |
| Battery type | AA |
| Battery voltage | 6 V |
| Built-in flash | Y |
| Bundled software | PlayMemories Home |
| Cables included | USB |
| Camera file system | DCF DPOF |
| Camera playback | Slide show |
| Camera type | Bridge camera |
| Colour of product | Black |
| Compatible memory cards | MS Duo MS PRO Duo MS PRO Duo HS MS Pro-HG Duo SD SDHC SDXC |
| Depth | 91.7 mm |
| Digital zoom | 2x |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 7.62 cm (3") |
| Display resolution | 460 x 800 pixels |
| Fastest camera shutter speed | 1/1500 s |
| Flash modes | Auto Flash off Flash on Red-eye reduction Slow synchronization |
| Flash range (tele) | 1.5 - 3.6 m |
| Flash range (wide) | 0.4 - 6.8 m |
| Focal length range (f-f) | 4.5 - 157.5 mm |
| Focus adjustment | Auto |
| HD type | HD |
| HDMI | N |
| Height | 89 mm |
| Histogram | Y |
| ISO sensitivity | 80 800 3200 Auto |
| ISO sensitivity (max) | 3200 |
| ISO sensitivity (min) | 80 |
| Image editing | Rotating Trimming |
| Image formats supported | JPG |
| Image sensor size | 1/2.3" |
| Image stabilizer | N |
| Light exposure correction | ± 2EV (1/3EV step) |
| Light exposure modes | Auto |
| Light metering | Centre-weighted Evaluative (Multi-pattern) Spot |
| Macro focusing range (tele) | 1.5 - ∞ |
| Macro focusing range (wide) | 0.01 - ∞ |
| Maximum aperture number | 5.9 |
| Maximum focal length (35mm film equiv) | 95.4 cm |
| Maximum image resolution | 5152 x 3864 pixels |
| Megapixel | 20.1 MP |
| Minimum aperture number | 3 |
| Minimum focal length (35mm film equiv) | 2.72 cm |
| Motion JPEG frame rate | 30 fps |
| On Screen Display (OSD) languages | BUL CRO CZE DAN German Dutch English Spanish FIN French GRE HUN Italian NOR POL Portuguese Romanian RUS SWE TUR |
| Optical zoom | 35x |
| PictBridge | N |
| Power source type | Battery |
| Scene modes | Beach Fireworks Landscape Night portrait Panorama PET Snow |
| Sensor type | CCD |
| Slowest camera shutter speed | 2 s |
| Smile detection | Y |
| Start-up time | 1000 ms |
| Supported aspect ratios | 4:3 16:9 |
| USB version | 2.0 |
| Video formats supported | MP4 |
| Video recording | Y |
| Video resolutions | 640 x 480,1280 x 720 pixels |
| Weight | 495 g |
| Weight (including battery) | 590 g |
| White balance | Auto Cloudy Daylight Flash Fluorescent Incandescent |
| Width | 127.5 mm |
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | DSCH300B |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

