SONY HT-CT390 300W Soundbar with Wireless Subwoofer
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- TypeSoundbar
- BluetoothYes
- ComponentYes
- HDMI PortYes
- Optical / SPDIFYes
- USB PortYes
- No. of HDMI1
- Output RMS300W
- Manufacturer Guarantee1 year
Sony 300 W Sound Bar with Bluetooth/NFC, HDMI and Wireless Subwoofer (HT-CT390C.E.K)
Ultra-slim sound bar with wireless subwoofer, 2.1ch virtual surround sound, Bluetooth and NFC wireless streaming.
Step up to bigger, better sound
Hear more in all of your movies and music with this 2.1 channel sound bar. A 300W power output fills the room, while a wireless subwoofer adds depth for resounding basslines.
300W total power output
Bring every song, show and movie to life in the volume and clarity it deserves, with a 300W rated power output.
2.1ch surround sound
Drivers at each end of your sound bar deliver a clear mid and high range, while a wireless subwoofer fills in the rumbling lows.
S-Force Front Surround
Our virtual surround sound technology puts you right at the heart of the movies you love by emulating cinema style surround sound. A wireless subwoofer delivers hard-hitting bass for soundtracks that you`ll feel throughout the room.
Made to match your space
The HT-CT390’s slim 5.2cm (2”) profile means it won’t get in the way of what you’re watching. Wall mounting is easy too, and the sleek black design integrates seamlessly with the rest of your Home Cinema setup.
Get connected
With both wireless and wired connectivity. Enjoy better quality audio thanks to HDMI (ARC), USB, optical and analogue connections.
What`s In The Box
- Foot Pad
- Optical Cable
- Wall Hanging Bracket
- Batteries
- Customer Registration Card (Full Color)
- Quick Setup Guide
| Size + Weight | |
| MAIN UNIT SIZE – BODY ONLY (W X H X D) (MM) | 90 x 5.2 x 12.1 cm |
| MAIN UNIT WEIGHT – BODY ONLY (KG) | 2.2kg |
| SUBWOOFER SIZE (W X H X D) (MM) | 17 x 34.2 x 36.2 cm |
| SUBWOOFER WEIGHT (KG) | 6.5kg |
| Amplifier | |
| AMPLIFIER CHANNELS | 2.1ch |
| S-FORCE PRO FRONT SURROUND | S-Force PRO Front Surround, Yes (S-Force) |
| LPCM (2CH / 5.1CH / 7.1CH) THRU HDMI | Yes/No/No |
| POWER OUTPUT (TOTAL) | 300W |
| Subwoofer | |
| SUBWOOFER TYPE | Wireless Subwoofer |
| ENCLOSURE TYPE | Bass Reflex |
| SPEAKER SYSTEM | 2.1ch |
| SUBWOOFER DRIVER | 130 mm cone |
| WIRELESS SUBWOOFER | Yes |
| Interface | |
| INPUT AND OUTPUT TERMINALS | Analog Audio In(Inc TV CEC), Bluetooth Reception, USB-A |
| HDMI OUT(ARC) | ARC |
| ANALOG AUDIO INPUTS | 1 |
| Audio Formats | |
| DOLBY | Dolby® Digital, Dolby ® Dual Mono |
| LPCM | LPCM – 2ch, LPCM – 5.1ch |
| PCM | 96k/16bit PCM, 96k 16bit PCM |
| DOLBY® DUAL MONO | Yes |
| USB FILE SYSTEM (FAT32, NTFS) | Yes (FAT32, NTFS) |
| Equalizer | |
| NIGHT MODE | Yes |
| SOUND EFFECTS | ClearAudio+, ClearAudio+, Movie, Music, Game, Sport, Standart, Game, Movie, Music, Standard |
| Video Features | |
| BRAVIA® SYNC™ (CEC CONTROL) | YES |
| DEEP COLOR | Yes |
| Eco and energy saving | |
| POWER CONSUMPTION (OFF MODE) | not available |
| POWER CONSUMPTION (STANDBY MODE) | SA-CT390 (Active Speaker) 0.3W; SA-WCT390 (Active Subwoofer) 0.2W |
| POWER CONSUMPTION (NETWORKED STANDBY MODE) – TERMINALS | 2.2W(Bluetooth) / 2.2W(all terminals and networks connected |
| STANDBY MODE ACTIVATED | After 20 minutes |
| NETWORKED STANDBY MODE ACTIVATED – TERMINALS | After 20 minutes (Bluetooth) |
| WIRELESS NETWORK(S) ON/OFF SWITCH | [MENU-BT-BTSB-ON/OFF]:[MENU-BT-BTSB-ON/OFF] |
| Details | |
| POWER CONSUMPTION | BAR:45W/SW:20W |
| REMOTE COMMANDER | Yes |
| STANDBY | Auto Standby |
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | HTCT390C.E.K |
| Type | Soundbar |
| Optical / SPDIF | Yes |
| No. of HDMI | 1 |
| Output RMS | 300W |
| HDMI Port | Yes |
| Component | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

