SONY KD43X7052PBU 43inch 4K UHD HDR Smart Android TV
- Warranty 5 Years
- Energy RatingG
- Resolution4K Ultra HD
- Screen Size (inches)43
- Screen TypeLED
- ScreenFlat screen
- Digital TV ServiceFreeview HD
- High Dynamic Range (HDR)Yes
- SmartYes
- HDMI PortYes
- NetworkWiFi & Wired
- Optical / SPDIFYes
- USB PortYes
- No. of HDMI3
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4548736113619
Sony Bravia 43 inch 4K HDR LED Android Smart TV with X-Reality Pro + Triluminos (KD43X7052PBU)
Discover a world of possibilities with this Sony 4K UHD smart TV. From big budget blockbusters to wildlife documentaries, experience your favourite entertainment in stunning 4K HDR.
Incredible Quality
You`ll be amazed by the lifelike quality thanks to Sony`s Triluminos Display and the LED backlight. Witness the finest colour variations which all give you the best possible picture quality.
And, with the 4K X-Reality PRO upscaling technology, images are scaled up to be closer to a real 4K resolution. To match the beautiful pictures, the ClearAudio+ feature gives you a true-to-life sound for a full cinematic experience.
Family Entertainment
Keep the whole family happy with the Sony KD43X7052PBU. Wi-Fi enabled; you can connect your smart TV to the internet. Or, if you`d prefer, you can use an ethernet cable. Once online, the Linux operating system gives you access to a range of on-demand services and apps, including:
- BBC iPlayer
- All 4
- Netflix
- ITV Player
- Amazon Video
- Demand 5
- UKTV Play
Keep up to date with films and series with the integrated digital TV service. Enjoy all your favourite videos with just one click thanks to the dedicated YouTube button on the remote control. Alternatively, you can stream straight from your PC or connect your smartphone to the TV with Plug & Play - the choice is yours. Show off your latest holiday snaps, play music or rediscover old, cherished family photos on the impressive 4K UHD screen.
With three HDMI and three USB ports, as well as one headphone jack and one composite input, you can plug in a range of different devices. VESA compatible, you can even mount this black Sony TV to your wall for a modern look. Or, you can use the included blade black stand to display it in your living room.
Re-imagine cosy nights in with the Sony 4K UHD TV. Add the KD43X7052PBU to your basket today.
| Brand Name | Sony |
| Weight inc stand (Approximate) | 10.2 kg |
| Screen Technology | UHD HDR |
| Manufacturer | Sony Corporation |
| Features | 4K HDR: delivers four times the resolution of Full HD Sony`s 4K X Reality Pro: More contrast and clarity TRILUMINOST Display: Vivid real world colour Smart TV: enjoy all the apps you love |
| Height (with stand) | 62.8 cm |
| Colour | Black |
| Additional Information | Blade Stand colour black |
| Width | 97 cm |
| Depth (with stand) | 28.6 cm |
| Product Type | 4K UHD Television |
| Screen Size | 43" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Smart TV | Yes |
| Operating System | Linux |
| Backlight Technology | LED |
| Digital Tuner | Yes |
| HDMI | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Number of USB Ports | 3 |
| RMS Output Power | 10 W + 10 W |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Shipping Height | 77.6 cm |
| Shipping Width | 118.8 cm |
| Shipping Depth | 14.1 cm |
| Streaming services + apps supported | BBC iPlayer All 4 You Tube Netflix ITV Player Amazon Video Demand 5 UKTV Play |
| Headphone | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| PC Streaming | Yes |
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | KD43X7052PBU |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Screen Type | LED |
| Screen Size (inches) | 43 |
| Optical / SPDIF | Yes |
| Network | WiFi & Wired |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Screen | Flat screen |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital TV Service | Freeview HD |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


