SONY KD50X89JU 50inch BRAVIA 4K HDR LED SMART Google TV
- Warranty 1 Year
- Energy RatingG
- Resolution4K Ultra HD
- Screen Size (inches)50
- Screen TypeLED
- Digital TV ServiceFreeview HD
- High Dynamic Range (HDR)Yes
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- NetworkWiFi & Wired
- Optical / SPDIFYes
- USB PortYes
- No. of HDMI4
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4548736125681
Sony 50 Inch 4K HDR Smart LED with Google Assistant (KD-50X89JU)
Notice: YouView, BBC iPlayer, ITV Hub, All 4 + My5 are currently not available, Google and Sony are working on this issue to get them enabled as soon as possible.
Breathtaking colours make everything so real
Over a billion colours are brought to life by TRILUMINOS PRO™ and our 4K1 HDR Processor X1™. With extreme contrast, everything you watch feels so real.
Clear multidimensional sound
Feel surrounded by clear, high quality sound from multiple dimensions, putting you right there inside the scene.
Experience the thrills of the theatre
See all your favourite movies in a new way with more drama and realism on a 4K TV that's designed to create a real theatre experience at home. Dolby Vision™ brings scenes to life authentically while Dolby Atmos™ fills the room with immersive sound.
Watch what you love, control it with your voice
Your TV is now more helpful than ever. Use your voice remote to easily find your favourite movies, shows, and music. Ask Google to find a specific title, search by genre, or get personalized recommendations on what to watch by saying, "what should I watch." Even get answers on screen, control smart home devices, and more.
Supreme pictures and sound, whatever the environment
Sit back and enjoy an enthralling viewing experience. Our unique ambient optimisation technology with light sensor automatically adjusts picture and sound to your environment.
Flexible premium stand, designed for any TV positioning
A versatile 2-way stand gives you the choice of a standard setting that focuses you on the picture or a narrow setting for smaller shelves.
Recycle. Renew. Reduce.
Sony BRAVIA TVs are not only designed to be stylish but also with the environment in mind. Up to 30. of sustainable material is used in the frame of this TV and Sony's unique recyclable plastic SORPLAS™ with an industry-leading recycle rate of 89. is used in its components.
| Supplier name or trademark | SONY |
| Model identifier | KD-50X89J |
| Energy Efficiency Class for Standard Dynamic Range (SDR) | G |
| On mode power demand for Standard Dynamic Range (SDR) | 85,0 W |
| Energy Efficiency Class for High Dynamic Range (HDR) | G |
| On mode power demand in High Dynamic Range (HDR) mode | 122 W |
| Standby mode power demand | 0,5 W |
| Networked standby mode power | 2,0 W |
| Size ratio | 16 : 9 |
| Screen resolution (pixels) | 3840 x 2160 pixels |
| Screen diagonal | 125,7 cm |
| Screen diagonal | 50 inches |
| Visible screen area | 6754,9 cm2 |
| Panel technology used | LED LCD |
| Automatic Brightness Control (ABC) | Yes |
| Voice recognition sensor | No |
| Room presence sensor | No |
| Image refresh frequency | 100 Hz |
| Minimum guaranteed availability of software and firmware updates (until) | 21 06 2029 |
| Minimum guaranteed availability of spare parts (until) | 21 06 2028 |
| Minimum guaranteed product support (until) | 21 06 2023 |
| Power supply type | Internal |
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | KD50X89JU |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Screen Type | LED |
| Screen Size (inches) | 50 |
| Optical / SPDIF | Yes |
| Network | WiFi & Wired |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital TV Service | Freeview HD |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


