Sony Bravia KD65AF9BU 65inch 4K HDR OLED TV with YouView
- Warranty 5 Years
- Energy RatingB
- Resolution4K Ultra HD
- Screen Size (inches)65
- Screen TypeOLED
- ScreenFlat screen
- Digital TV ServiceFreeview HD
- High Dynamic Range (HDR)Yes
- SmartYes
- BluetoothYes
- ComponentYes
- HDMI PortYes
- NetworkWiFi & Wired
- Optical / SPDIFYes
- USB PortYes
- No. of HDMI4
- Manufacturer Guarantee5 years
Sony Bravia 65 inch 4K HDR OLED TV with YouView (KD65AF9BU)
Explore your favourite programmes in outstanding 4K UHD with the Sony KD65AF9BU. Whether it’s sport, a classic film, or a box set, your content will be displayed in amazing detail.
Entertainment for Everyone
Find something for everyone with the Sony YouView service. Scroll through the huge range of live TV and radio channels or record your most loved shows to watch at a later date. You can even catch up on the last seven days with the programme guide – so you’ll never miss a thing.
What’s more, the KD65AF9BU has built-in on-demand services, including BBC iPlayer, ITV Player, and Netflix. Access unlimited online content on this Wi-Fi enabled Sony TV with the Android operating system. Watch YouTube or download your favourite apps from the Google Store – the choice is yours.
You’ll also find a range of connection options on the KD65AF9BU including:
- Four HDMI ports
- Three USB ports
- One composite input
- One headphone jack
Connect all the family’s favourite devices to your Smart TV, so everyone can play games, watch movies and more.
Innovative Technology
The X1TM Ultimate is Sony’s most powerful picture processor ever. It detects hundreds of individual objects for enhanced detail and spectacular picture quality.
Use Bluetooth to link a phone or tablet to your Sony TV and share those holiday snaps or treasured home videos. You can even stream straight from your PC. Got a home voice assistant? The KD65AF9BU will work with that too so you can change channel, control the volume and more.
Watch the newest blockbuster on the superb OLED screen. Over eight million self-illuminating pixels help deliver deep blacks and vivid colours, maximising contrast and colour. Combined with Sony’s Pixel Contrast Booster technology, everything you see comes to life with crisp detail and eye-popping colour.
Want smooth and sharp details in those action scenes? With Motionflow XR you can enjoy seamless, blur-free images even in the most fast-paced sequences.
Sleek Design
This stunning Sony TV comes in a black finish and can be wall-mounted to save space. With a stand-less body and no visible speakers, the innovative design offers perfect, non-interrupted viewing.
Immerse yourself in the moment with stunning 4K quality and the latest technology. Pick up your Sony KD65AF9BU today.+nbsp;
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Virtual Assistant Supported | Alexa Google Assistant |
| Curved Screen | No |
| Brand Name | Sony |
| CI+ | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Black |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.2 |
| Depth | 8.6 cm |
| Depth with Stand | 32 cm |
| Digital Audio Output | Yes |
| Height | 83.5 cm |
| Digital Tuner | DVB-T (MPEG2) DVB-S DVB-T2 DVB-C (MPEG2) DVB-S2 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Package Contents |
|
| Energy Consumption per Year | 264 kWh |
| Energy Efficiency Class | B |
| Viewable Screen Size | 163.9 cm (64.5") |
| Ethernet | Yes |
| Weight (Approximate) | 27.20 kg |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Width | 144.9 cm |
| Features | Film Mode Progressive Scan Dolby Vision Hybrid Log Gamma Power Saving Mode Wall Mountable Teletext Chromecast Game Mode Sport Mode X-Reality Pro Auto Calibration Audio Return Channel (ARC) RF Antenna Input High Dynamic Range (HDR) Google Play On/Off Timer Closed Caption Screen Mirroring HDR10 Live Color Technology Dynamic Contrast Enhancer Acoustic Surface Audio+ Web Browser App Store Sleep Timer Pixel Contrast Booster |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| HDMI | Yes |
| Webcam | No |
| HDMI Version | HDMI 2.0 |
| Service Type | YouView |
| Headphone | No |
| Composite Video | Yes |
| Height with Stand | 83.2 cm |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Enhanced Refresh Rate | 100 Hz |
| Interactive Features | Voice Control |
| Standard Refresh Rate | 50 Hz |
| Internet Access | Yes |
| Manufacturer | Sony Corporation |
| Manufacturer Part Number | KD65AF9BU |
| USB Recording | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Media Player | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Operating Power Consumption | 521 W |
| Operating System | Android |
| PC Streaming | Yes |
| Product Line | BRAVIA |
| Product Model | KD-65AF9 |
| Product Name | BRAVIA KD-65AF9 OLED TV |
| Product Series | AF9 |
| Product Type | OLED TV |
| RMS Output Power | 98 W |
| Scan Format | 2160p |
| Screen Size | 163.8 cm (64.5") |
| Smart TV | Yes |
| Sound System | Dolby Digital Dolby Digital Plus Dolby Pulse DTS Digital Surround Dolby AC-4 S-Force Front Surround |
| Speakers | Yes |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Streaming Service | Netflix YouTube Pandora Dailymotion Crackle HbbTV BBC iPlayer Amazon Instant Video 4oD ITV My5 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 200 |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Weight with Stand (Approximate) | 35.60 kg |
| Width with Stand | 144.9 cm |
| Wireless LAN | Yes |
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | KD65AF9 |
| Energy Rating | B |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Screen Type | OLED |
| Screen Size (inches) | 65 |
| Optical / SPDIF | Yes |
| Network | WiFi & Wired |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Component | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Screen | Flat screen |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital TV Service | Freeview HD |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


