SONY KD65X85LU 65"4K OLED Google Smart TV
- Warranty 5 Years
- Screen Size (inches)65 inches
- ScreenLED
- High Dynamic Range (HDR)UHD HDR
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4.54874E+12
SONY KD65X85LU 65"4K OLED Google Smart TV
Transport yourself to the heart of the action with this Sony 65” 4K UHD TV. Featuring Full Array LED and the Processor X1, images are realistic, with exceptional contrast in bright and dark scenes. X-Reality PRO upscales 2D and HD content into close to 4K while X-Balanced drives movies and music with clear sound and rich bass. Plus, Dolby Atmos draws you in deeper for seriously immersive spatial sound. The KD65X85LU also brings together the best apps, streaming services, and other smart features thanks to Google TV.
Colour Hairline Black / Flush Surface
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - mount must be purchased separately
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED Full Array
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 65 in
Screen Technology UHD HDR
Standard Refresh Rate 100hz/120hz (native)
Dimensions + Weight
Depth 33.6000 cm
Height 90.7000 cm
Shipping Depth 17 cm
Shipping Height 100 cm
Shipping Weight 33 kg
Shipping Width 157 cm
Weight 24.7000 kg
Width 144.7000 cm
General
Additional Information
BRAVIA CORE is a streaming service included on the X85L, with hundreds of movies
Features Full Array LED
X-Balanced Speaker + Dolby Atmos
Google TV
Product Type TV
Brown Goods + SDA Features
TV Services
BBC iPlayer / 4od / ITV Player / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify
Technical Details
Operating System Google
RMS Output Power 10W + 10W
Additional Information
Warranty/Guarantee
5 Year Guarantee
Efficiency + Standard
Energy Efficiency Class F
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | KD65X85LU |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | TV |
| Colour | Hairline Black / Flush Surface |
| Product Dimensions | 90.7cm x 144.7cm x 33.6cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 24.7 kg |
| Shipping Weight | 33 kg |
| Shipping Height | 100 cm |
| Shipping Width | 157 cm |
| Shipping Depth | 17 cm |
| Screen Size | 65 |
| Depth | 33.6 cm |
| Additional Information | BRAVIA CORE is a streaming service included on the X85L, with hundreds of movies |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | X-Balanced Speaker & Dolby Atmos |
| Key Feature 1 | Full Array LED |
| Key Feature 3 | Google TV |
| Height (cm) | 90.7 cm |
| Features | Full Array LED, X-Balanced Speaker & Dolby Atmos, Google TV |
| Energy Rating | F |
| Screen Size (inches) | 65 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Screen | LED |
| High Dynamic Range (HDR) | UHD HDR |
| Smart | Yes |
| USB Port | 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



