SONY KD75X85LU 75"4K UHD HDR Google Smart TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)75 inches
- Screen Type4KUHD
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4.54874E+12
SONY KD75X85LU 75"4K UHD HDR Google Smart TV
Transport yourself to the heart of the action with this Sony 75” 4K UHD TV. Featuring Full Array LED and the Processor X1, images are realistic, with exceptional contrast in bright and dark scenes. X-Reality PRO upscales 2D and HD content into close to 4K while X-Balanced drives movies and music with clear sound and rich bass. Plus, Dolby Atmos draws you in deeper for seriously immersive spatial sound. The KD75X85LU also brings together the best apps, streaming services, and other smart features thanks to Google TV.
Order your Sony Tv from Chapmans today
Colour Hairline Black / Flush Surface
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - mount must be purchased separately
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED Full Array
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 75 in
Screen Technology 4KUHD
Standard Refresh Rate 100hz/120hz (native)
Dimensions + Weight
Depth 39.9 cm
Height 103.7 cm
Shipping Depth 18 cm
Shipping Height 111 cm
Shipping Weight 46 kg
Shipping Width 181 cm
Weight 35.8 kg
Width 167.1 cm
General
Additional Information BRAVIA CORE is a streaming service included on the X85L, with hundreds of movies
Features Full Array LED
X-Balanced Speaker + Dolby Atmos
Google TV
Product Type TV
Brown Goods + SDA Features
TV Services BBC iPlayer / 4od / ITV Player / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify
Technical Details
Operating System Google
RMS Output Power 10W + 10W
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Guarantee
Efficiency + Standard
Energy Efficiency Class F
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | KD75X85LU |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | TV |
| Colour | Hairline Black / Flush Surface |
| Product Dimensions | 103.7cm x 167.1cm x 39.9cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 35.8 kg |
| Shipping Weight | 46 kg |
| Shipping Height | 111 cm |
| Shipping Width | 181 cm |
| Shipping Depth | 18 cm |
| Screen Size | 75 |
| Depth | 39.9 cm |
| Additional Information | BRAVIA CORE is a streaming service included on the X85L, with hundreds of movies |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | X-Balanced Speaker & Dolby Atmos |
| Key Feature 1 | Full Array LED |
| Key Feature 3 | Google TV |
| Height (cm) | 103.7 cm |
| Features | Full Array LED, X-Balanced Speaker & Dolby Atmos, Google TV |
| Energy Rating | F |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | 4KUHD |
| Screen Size (inches) | 75 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


