Sony KDL50WG663ABU 50inch Full HD Smart HDR LED TV
- Warranty 1 Year
- ResolutionFull HD 1080p
- Screen Size (inches)50
- Screen TypeLED
- CurvedFlat Screen
- Digital TV ServiceFreeview HD
- High Dynamic Range (HDR)Yes
- SmartYes
- HDMI PortYes
- NetworkWiFi & Wired
- Optical / SPDIFYes
- USB PortYes
- No. of HDMI2
- Manufacturer Guarantee1 year
Sony 50 inch Full HD Smart HDR LED TV (KDL50WG663ABU)
Upgrade your viewing experience with one of Sony’s latest full HD TVs. Packed with up-to-date technology and features for all the family, you’ll fall in love with the fantastic quality.
Looking for a smaller screen size? This Sony TV is also available in 43” – KDL43WG663ABU.
Fantastic Sony Technology
The KDL50WG663ABU comes equipped with some incredible technology from Sony. Rediscover every scene with X-Reality Pro. This picture processing feature upscales every pixel for exceptional clarity, refined images and reduced noise. Plus, retain detail in the brightest and darkest scenes with HDR - you’ll become immersed in a more dynamic and realistic picture, whatever you choose to watch.
Enjoy smooth, sharp details in fast moving sequences thanks to Motionflow XR technology. By inserting extra frames between the original ones, you can seamlessly immerse yourself in the action. What’s more, ClearAudio+ fine tunes TV sound for an enriching experience that seems to surround you. From an action-packed blockbuster to a nature documentary, hear music and dialogue with greater clarity and separation.
Family Features
Make the most of the KDL50WG663ABU and link up our favourite devices with the variety of connection ports:
- Two HDMI ports
- Two USB ports
- One Composite jack
- Ethernet cable
- One Headphone jack
You can also connect your Sony TV to the internet via your home’s Wi-Fi network. This Sony TV also supports a range of video, audio and image formats including JPEG, MP3 and MP4. And, with the Smart Plug and Play feature you can easily connect your smartphone to share videos and photos on the full HD 43” screen.
Catch up on all the latest shows with the integrated digital TV service and electronic programme guide. The KDL50WG663ABU also includes BBC iPlayer, 4oD, Netflix, ITV Player, Amazon Video, My5, and UKTV Player, so you never have to miss a single second of your favourite series. Plus, access YouTube at the touch of a button for fast, easy browsing.
Use the included matt black stand or mount the VESA compatible TV to your wall – the choice is yours. Whatever you decide, the TV’s classic black finish will fit effortlessly into every style of room.
Movie nights in will be better than ever before with Sony’s full HD Smart TV. Order the KDL50WG663ABU today.
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Size Class | 1270 mm |
| Operating System | Linux |
| Backlight Technology | LED |
| Brand Name | Sony |
| Colour | Matte Black |
| Depth | 26.8 cm |
| Webcam | No |
| Energy Consumption per Year | 115 kWh |
| Energy Efficiency Class | A |
| Ethernet | Yes |
| Features |
|
| HDMI | Yes |
| Height | 71.9 cm |
| Internet Access | Yes |
| Manufacturer | Sony Corporation |
| Manufacturer Part Number | KDL50WG663ABU |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Operating Power Consumption | 79 W |
| PC Streaming | Yes |
| Product Model | KDL50WG663ABU |
| Product Name | KDL50WG663ABU Smart LED-LCD TV |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| RMS Output Power | 10 W |
| Scan Format | 1080p |
| Streaming Service |
|
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| USB | Yes |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Viewable Screen Size | 126 cm |
| Weight (Approximate) | 11.40 kg |
| Width | 113 cm |
| Wireless LAN | Yes |
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | KDL50WG663ABU |
| Resolution | Full HD 1080p |
| Screen Type | LED |
| Screen Size (inches) | 50 |
| Optical / SPDIF | Yes |
| Network | WiFi & Wired |
| No. of HDMI | 2 |
| HDMI Port | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital TV Service | Freeview HD |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

