Sony Srsns7b_Ce7 Wireless Neckband Speaker - Black
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4548736129702
SONY SRSNS7B_CE7 Wireless Neckband Speaker - Black
Introducing the world’s first wireless neckband speaker from Sony. Get immersive 360 Spatial Sound when you watch Dolby Atmos movies on a compatible BRAVIA XR TV.
A World First
Introducing the SRSNS7B from Sony, your personal cinema you can wear around your neck. This wireless speaker creates atmospheric Dolby Atmos surround sound – for a completely new way of listening.
Analysing the shape of your ears, the SRSNS7B works with the supplied wireless transmitter to create the ideal arrangement of virtual Dolby Atmos speakers all around you. Simply download the 360 Spatial Sound Personaliser app to enjoy sound that’s optimised just for you.
Not only that, with 360 Reality Audio, listening to music has never felt so real. Vocals, instruments, and effects are placed on a 360 sphere that completely surrounds you, for an experience so immersive it will feel like you’re actually there.
What’s more, the X-balanced speaker combines crystal clear acoustics with powerful sound pressure to deliver a rich, deep, sound. Plus, audio is delivered directly to you without disturbing others. Get involved in music and movies at any time of day, or night, with Sony.
Sony Design
With a flexible and ergonomic design, the SRSNS7B provides hours of comfortable viewing of movies, TV shows and concerts. A flexible band at the back means you can find the most comfortable fit so you can enjoy your entertainment for as long as you want.
With up to 12 hours of battery life, you don’t need to worry about your speaker running low in the middle of a cliff-hanger. And, if you do run low unexpectantly, just 10 minutes of charging will give you an extra hour of play. Just connect the cable to the USB-C port to get going.
Coming in black, the Sony SRSNS7B will completely transform the way you listen to your favourite content.
Add one to your Chapmans basket today.
Additional Information 1 built in speaker
Dolby Atmos
Features 360 Spatial Sound Personalizer creates Dolby Atmos Cinematic surround sound
X-balanced speaker provides an immersive listening experience without disturbing others
Flexible and ergonomic form-fitting design for all-day wearing
Up to 12 hours of battery life, 10-minute Quick Charging for 1 hour of play time
Product Type Neckband Speaker
Dimensions + Weight
Depth 18.6 cm
Height 5.3 cm
Shipping Depth 22 cm
Shipping Height 6.7 cm
Shipping Width 28.8 cm
Weight 0.32 kg
Width 24.4 cm
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Product Type
Product Category Group CE
Connectivity
Bluetooth Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Guarantee
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | RSNS7B_CE7 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Neckband Speaker |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 5.3cm x 24.4cm x 18.6cm |
| Weight | 0.32 kg |
| Shipping Height | 6.7 cm |
| Shipping Width | 28.8 cm |
| Shipping Depth | 22 cm |
| Depth | 18.6 cm |
| Additional Information | 1 built in speaker, Dolby Atmos |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | X-balanced speaker provides an immersive listening experience without disturbing others |
| Key Feature 1 | 360 Spatial Sound Personalizer creates Dolby Atmos®Cinematic surround sound |
| Key Feature 4 | Up to 12 hours of battery life, 10-minute Quick Charging for 1 hour of play time |
| Key Feature 3 | Flexible and ergonomic form-fitting design for all-day wearing |
| Height (cm) | 5.3 cm |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


