SONY WFC700NW_CE7 Wireless Noise Cancelling In Ear Headphones - White
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4548736145672
SONY WFC700NW_CE7 Wireless Noise Cancelling In Ear Headphones - White
Take your favourite audio with you everywhere with these wireless in-ear Bluetooth headphones from Sony. Hear more of what you love and less background noise thanks to Digital Noise Cancelling technology. Turn off your surroundings and enjoy an immersive music experience. With Adaptive Sound Control, the WFC700NW senses where you are and then adjusts ambient sound settings to suit your location. What’s more, these white headphones take just three hours to charge and offer up to 15 hours of battery life in noise-cancelling mode.
Order yours from Chapmans today
Additional Information Easy hands-free calling and voice assistant commands with microphone
Features Digital Noise Cancelling technology
Adaptive Sound Control
15 hours battery life
Product Type Headphone
Dimensions & Weight
Depth 1.5 cm
Height 2 cm
Shipping Depth 7.4 cm
Shipping Height 5.5 cm
Shipping Weight 0.16 kg
Shipping Width 10 cm
Weight 0.05 kg
Width 2.5 cm
Brown Goods & SDA Features
Microphone Yes
Noise Cancelling Yes
Design Elements
Colour White
Colour Group White
Earpiece Type In-Ear
Connectivity
Bluetooth Yes
Connectivity Technology Bluetooth
Wireless Operating Distance 10 m
Product Type
Product Category Group CE
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Warranty
Power Source
Charging Time 3 Hours
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | WFC700NW_CE7 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Headphone |
| Colour | White |
| Product Dimensions | 2cm x 2.5cm x 1.5cm |
| Microphone | Yes |
| Weight | 0.05 kg |
| Wireless Operating Distance | 10 m |
| Shipping Weight | 0.16 kg |
| Shipping Height | 5.5 cm |
| Shipping Width | 10 cm |
| Shipping Depth | 7.4 cm |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Depth | 1.5 cm |
| Additional Information | Easy hands-free calling and voice assistant commands with microphone |
| Charging Time | 3 Hours |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Adaptive Sound Control |
| Key Feature 1 | Digital Noise Cancelling technology |
| Key Feature 3 | 15 hours battery life |
| Height (cm) | 2 cm |
| Features | Digital Noise Cancelling technology, Adaptive Sound Control, 15 hours battery life |
| Earpiece Type | In-Ear |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

