SONY XR55A80LU 55"4K UHD HDR Google Smart TV
- Warranty 5 Years
- Screen Size (inches)55 inches
- Screen TypeOLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4548736150737
SONY XR55A80LU 55"4K UHD HDR Google Smart TV
Sony’s OLED 55” A80L 4K TV is your window to exceptional picture quality. Combine the bright, pure black screen with the powerful intelligence of the Cognitive Processor XR™ and you get pictures closer than ever to real life. The screen is the speaker thanks to Acoustic Surface Audio+™ as the sound moves with the images – for a totally immersive experience. The XR55A80LU is also perfect for PlayStation 5 with a gaming menu and custom screen size for exceptional gameplay every time. Order yours from Chapmans today
What Hi-Fi 5 Star award April 2023
Colour Titanium Black / Metal Flush Surface
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - mount must be purchased separately
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 55 in
Screen Technology OLED
Standard Refresh Rate 100hz/120hz (native)
Dimensions + Weight
Depth 32.7000 cm
Height 73.8000 cm
Shipping Depth 18 cm
Shipping Height 84 cm
Shipping Weight 25 kg
Shipping Width 134 cm
Weight 18.8000 kg
Width 122.7000 cm
General
Additional Information
BRAVIA CAM recognises where you’re sitting and optimises settings accordingly
Features Exceptional blacks and dazzling brightness
Acoustic Surface Audio+™
Cognitive Processor XR™
Product Type TV
Brown Goods + SDA Features
TV Services
BBC iPlayer / 4od / ITV Player / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify
Technical Details
Operating System Google
RMS Output Power 10W + 10W + 10W + 10W + 10W
Additional Information
Warranty/Guarantee
5 Year Guarantee
Efficiency + Standard
Energy Efficiency Class G
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | XR55A80LU |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | TV |
| Colour | Titanium Black / Metal Flush Surface |
| Product Dimensions | 73.8cm x 122.7cm x 32.7cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 18.8 kg |
| Shipping Weight | 25 kg |
| Shipping Height | 84 cm |
| Shipping Width | 134 cm |
| Shipping Depth | 18 cm |
| Screen Size | 55 |
| Depth | 32.7 cm |
| Additional Information | BRAVIA CAM recognises where you’re sitting and optimises settings accordingly |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Acoustic Surface Audio+â„¢ |
| Key Feature 1 | Exceptional blacks and dazzling brightness |
| Key Feature 3 | Cognitive Processor XRâ„¢ |
| Height (cm) | 73.8 cm |
| Features | Exceptional blacks and dazzling brightness, Acoustic Surface Audio++trade;, Cognitive Processor XR+trade; |
| Energy Rating | G |
| Screen Type | OLED |
| Screen Size (inches) | 55 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


