SONY XR65A80LU 65"4K OLED Google Smart TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)65 inches
- Screen TypeOLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4548736150690
SONY XR65A80LU 65"4K OLED Google Smart TV
Sony’s OLED 65” A80L 4K TV is your window to exceptional picture quality. Combine the bright, pure black screen with the powerful intelligence of the Cognitive Processor XR™ and you get pictures closer than ever to real life. The screen is the speaker thanks to Acoustic Surface Audio+™ as the sound moves with the images – for a totally immersive experience. The XR65A80LU is also perfect for PlayStation 5 with a gaming menu and custom screen size for exceptional gameplay every time.
Order yours from Chapmans today
Colour Titanium Black / Metal Flush Surface
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - mount must be purchased separately
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 65 in
Screen Technology OLED
Standard Refresh Rate 100hz/120hz (native)
Dimensions & Weight
Depth 32.7 cm
Height 86.2 cm
Shipping Depth 18 cm
Shipping Height 96 cm
Shipping Weight 32 kg
Shipping Width 157 cm
Weight 24.2 kg
Width 144.8 cm
General
Additional Information BRAVIA CAM recognises where you’re sitting and optimises settings accordingly
Features Exceptional blacks and dazzling brightness
Acoustic Surface Audio+™
Cognitive Processor XR™
Product Type TV
Brown Goods & SDA Features
TV Services BBC iPlayer / 4od / ITV Player / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify
Technical Details
Operating System Google
RMS Output Power 10W + 10W + 10W + 10W + 10W
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Guarantee
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class F
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | XR65A80LU |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | TV |
| Colour | Titanium Black / Metal Flush Surface |
| Product Dimensions | 86.2cm x 144.8cm x 32.7cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 24.2 kg |
| Shipping Weight | 32 kg |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Width | 157 cm |
| Shipping Depth | 18 cm |
| Screen Size | 65 |
| Depth | 32.7 cm |
| Additional Information | BRAVIA CAM recognises where you’re sitting and optimises settings accordingly |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Acoustic Surface Audio+â„¢ |
| Key Feature 1 | Exceptional blacks and dazzling brightness |
| Key Feature 3 | Cognitive Processor XRâ„¢ |
| Height (cm) | 86.2 cm |
| Features | Exceptional blacks and dazzling brightness, Acoustic Surface Audio++trade;, Cognitive Processor XR+trade; |
| Energy Rating | F |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | OLED |
| Screen Size (inches) | 65 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


