SONY XR65A95LU 65"4K UHD HDR Google Smart TV
- Warranty 1 Year
- Resolution3840x2160
- Screen Size (inches)65 inches
- Screen TypeOLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4548736151130
SONY XR65A95LU 65"4K UHD HDR Google Smart TV
Sony’s XR65A95LU delivers the brightest and widest OLED colours in a TV. See content upscaled close to 4K quality thanks to Sony’s Cognitive Processor XR. Recreating lost texture and detail, you’ll experience real-world pictures whatever the content or source. With Acoustic Surface Audio+, sound comes directly from the right place in the scene while XR Surround creates 3D surround sound for totally immersive audio right in your living room. There’s no end to entertainment either with Google TV. Enjoy a range of apps and streaming services so you can dive right in.
Order yours from Chapmans today
Sony XR65A95LU 65"4K UHD HDR Google Smart TV
Sold by Euronics
Sony XR65A95LU 65"4K UHD HDR Google Smart TV
In stock
Product Information Sheet
Your local store:
£3,499.00
Was £3,699.00
Save £200.00
Midland Domestic Electric (Sales) Ltd
Select alternative store
Estimated delivery 19/03/2024 (From £0)
Add to basket
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - mount must be purchased separately
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED (QD-OLED)
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 65 in
Screen Technology OLED
Standard Refresh Rate 100hz/120hz (native)
Dimensions + Weight
Shipping Depth 18 cm
Shipping Height 95 cm
Shipping Weight 33 kg
Shipping Width 164 cm
Width 164 cm
General
Additional Information Our minimalist One Slate design fuses screen and bezel into a single slate
Features Cognitive Processor XR
Acoustic Surface Audio+™
Google TV
Product Type TV
Brown Goods + SDA Features
TV Services BBC iPlayer / 4od / ITV Player / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify
Technical Details
Operating System Google
RMS Output Power 20W + 20W + 10W + 10W
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Promotional Warranty
Warranty Redemption Information Consumer must register within 90 days of purchase via www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.
Efficiency + Standard
Energy Efficiency Class F
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | XR65A95LU |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Shipping Weight | 33 kg |
| Shipping Height | 95 cm |
| Shipping Width | 164 cm |
| Shipping Depth | 18 cm |
| Screen Size | 65 |
| Additional Information | Our minimalist One Slate design fuses screen and bezel into a single slate |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Acoustic Surface Audio+â„¢ |
| Key Feature 1 | Cognitive Processor XR |
| Key Feature 3 | Google TV |
| Features | Cognitive Processor XR, Acoustic Surface Audio++trade;, Google TV |
| Energy Rating | F |
| Resolution | 3840x2160 |
| Screen Type | OLED |
| Screen Size (inches) | 65 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


