SONY XR65X95LU 65"4K UHD HDR Google Smart TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)65 inches
- Screen Type4K Mini LED
- SmartYes
- HDMI PortYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4548736151253
SONY XR65X95LU 65"4K UHD HDR Google Smart TV
Immerse yourself in pure entertainment with Sony’s XR65X95LU 65” Mini LED 4K UHD HDR Google TV. Powered by the Cognitive Processor XR, the Mini LEDs deliver sparkling brilliance and deep blacks, for realism so genuine it will feel like you’re there. With Acoustic Multi Audio+, the sound matches the action on screen, while appearing to come from its original source – the result is realistic audio perfectly synchronised. Enjoy everything all in one place thanks to Google TV. Browse over 700,000 movies and TV shows across streaming services all organised based on what interests you. Plus, accessing everything is simple with hands-free voice control.
Order yours from Chapmans today
Colour Dark Silver / Seamless Edge
Colour Group Grey
Connectivity
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - mount must be purchased separately
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology Mini LED
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 65 in
Screen Technology 4K Mini Led
Standard Refresh Rate 100hz/120hz (native)
Dimensions + Weight
Depth 34.1 cm
Height 84.6 cm
Shipping Depth 20 cm
Shipping Height 97 cm
Shipping Weight 43 kg
Shipping Width 157 cm
Weight 33.7 kg
Width 144.3 cm
General
Additional Information BRAVIA CORE is a streaming service included on the X95L, with hundreds of movies
Features Mini LED display
Acoustic Multi Audio
Hands-free voice control
Product Type TV
Brown Goods + SDA Features
TV Services BBC iPlayer / 4od / ITV Player / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify
Technical Details
Operating System Google
RMS Output Power 10W + 10W + 10W + 10W + 10W + 10W
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Guarantee
Efficiency + Standard
Energy Efficiency Class F
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | XR65X95LU |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | TV |
| Colour | Dark Silver / Seamless Edge |
| Product Dimensions | 84.6cm x 144.3cm x 34.1cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 33.7 kg |
| Shipping Weight | 43 kg |
| Shipping Height | 97 cm |
| Shipping Width | 157 cm |
| Shipping Depth | 20 cm |
| Screen Size | 65 |
| Depth | 34.1 cm |
| Additional Information | BRAVIA CORE is a streaming service included on the X95L, with hundreds of movies |
| Key Feature 2 | Acoustic Multi Audio |
| Key Feature 1 | Mini LED display |
| Key Feature 3 | Hands-free voice control |
| Height (cm) | 84.6 cm |
| Features | Mini LED display, Acoustic Multi Audio, Hands-free voice control |
| Energy Rating | F |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | 4K Mini LED |
| Screen Size (inches) | 65 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


