SONY XR83A84LPU 84"4K UHD HDR Google Smart TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)83 inch
- Screen TypeOLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4548736150560
SONY XR83A84LPU 84"4K UHD HDR Google Smart TV
Take your viewing pleasure to the next level with this Sony 4K OLED TV. The powerful Cognitive Processor XR drives this model, giving sharper detail and more clarity to all of your content. The secret is peak brightness and pure blacks, for a picture that’s close to real life. With Acoustic Surface Audio+, design, the XR83A84LPU transmits sound from the screen itself, with no need for external speakers. This way, sound follows objects across the screen, for a unique, immersive experience. What’s more, Google TV provides the ultimate entertainment experience thanks to a wide range of apps and streaming services as well as other smart features.
Order yours from Chapmans today
Colour Titanium Black / Metal Flush Surface
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - mount must be purchased separately
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 83 in
Screen Technology OLED
Standard Refresh Rate 100hz/120hz (native)
Dimensions + Weight
Depth 42.8 cm
Height 107.2 cm
Shipping Depth 22 cm
Shipping Height 120 cm
Shipping Weight 59 kg
Shipping Width 197 cm
Weight 43.5 kg
Width 188 cm
General
Additional Information BRAVIA CAM recognises where you’re sitting and optimises settings accordingly
Features Exceptional blacks and dazzling brightness
Acoustic Surface Audio+™
Google TV
Product Type TV
Brown Goods + SDA Features
TV Services BBC iPlayer / 4od / ITV Player / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify
Technical Details
Operating System Google
RMS Output Power 20W + 20W + 10W + 10W
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Guarantee
Efficiency + Standard
Energy Efficiency Class F
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | XR83A84LPU |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | TV |
| Colour | Titanium Black / Metal Flush Surface |
| Product Dimensions | 107.2cm x 188cm x 42.8cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 43.5 kg |
| Shipping Weight | 59 kg |
| Shipping Height | 120 cm |
| Shipping Width | 197 cm |
| Shipping Depth | 22 cm |
| Screen Size | 84 |
| Depth | 42.8 cm |
| Additional Information | BRAVIA CAM recognises where you’re sitting and optimises settings accordingly |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Acoustic Surface Audio+â„¢ |
| Key Feature 1 | Exceptional blacks and dazzling brightness |
| Key Feature 3 | Google TV |
| Height (cm) | 107.2 cm |
| Features | Exceptional blacks and dazzling brightness, Acoustic Surface Audio++trade;, Google TV |
| Energy Rating | F |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | OLED |
| Screen Size (inches) | 83 inch |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


