SONY XR85X90LPU 85"4K UHD HDR Google Smart TV
- Warranty 5 Years
- Screen Size (inches)85 inches
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4548736150799
SONY XR85X90LPU 85"4K UHD HDR Google Smart TV
Watch all the action in excellent 4K quality with this Sony 85” UHD TV. Achieve accurate contrast in both bright and dark scenes with Full Array LED backlight technology. See breathtaking images full of realistic depth that are bright, vivid, and crisp. Acoustic Multi-Audio technology includes sound positioning tweeters to ensure audio comes from the right place in the scene, matching what you’re watching. The XR85X90LPU is perfectly matched with PlayStation 5, for awesome graphics and soundscapes to really immerse you in the action.
Order yours from Chapmans today
Colour Dark Silver / Seamless Edge
Colour Group Silver
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - mount must be purchased separately
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED Full Array
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 85 in
Screen Technology UHD HDR
Standard Refresh Rate 100hz/120hz (native)
Dimensions + Weight
Depth 46.4 cm
Height 112 cm
Shipping Depth 23 cm
Shipping Height 123 cm
Shipping Weight 60 kg
Shipping Width 203 cm
Weight 45.9 kg
Width 189.1 cm
General
Additional Information BRAVIA CORE is a streaming service included on the X90L, with hundreds of movies
Features Full Array LED
Acoustic Multi Audio
Perfect for PlayStation 5
Product Type TV
Brown Goods + SDA Features
TV Services BBC iPlayer / 4od / ITV Player / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify
Technical Details
Operating System Google
RMS Output Power 10W + 10W + 5W + 5W
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Guarantee
Efficiency + Standard
Energy Efficiency Class E
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | XR85X90LPU |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | TV |
| Colour | Dark Silver / Seamless Edge |
| Product Dimensions | 112cm x 189.1cm x 46.4cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 45.9 kg |
| Shipping Weight | 60 kg |
| Shipping Height | 123 cm |
| Shipping Width | 203 cm |
| Shipping Depth | 23 cm |
| Screen Size | 85 |
| Depth | 46.4 cm |
| Additional Information | BRAVIA CORE is a streaming service included on the X90L, with hundreds of movies |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Acoustic Multi Audio |
| Key Feature 1 | Full Array LED |
| Key Feature 3 | Perfect for PlayStation 5 |
| Height (cm) | 112 cm |
| Features | Full Array LED, Acoustic Multi Audio, Perfect for PlayStation 5 |
| Energy Rating | E |
| Screen Size (inches) | 85 inches |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


