SONY XR98X90LU 98"4K UHD HDR Google Smart TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)98 inches
- Screen Type4K UHD
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4548736150775
SONY XR98X90LU 98"4K UHD HDR Google Smart TV
Watch all the action in excellent 4K quality with this Sony 98” UHD TV. Achieve accurate contrast in both bright and dark scenes with Full Array LED backlight technology. See breathtaking images full of realistic depth that are bright, vivid, and crisp. Acoustic Multi-Audio technology includes sound positioning tweeters to ensure audio comes from the right place in the scene, matching what you’re watching. The XR98X90LU also brings together the best apps, streaming services, and other smart features thanks to Google TV.
Order yours from Chapmans today
Colour Dark Silver / Seamless Edge
Colour Group Grey
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - mount must be purchased separately
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED Full Array
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 98 in
Screen Technology 4KUHD
Standard Refresh Rate 100hz/120hz (native)
Dimensions & Weight
Depth 46.5 cm
Height 130.5 cm
Shipping Depth 29 cm
Shipping Height 140 cm
Shipping Weight 91 kg
Shipping Width 233 cm
Weight 68.9 kg
Width 219.9 cm
General
Additional Information BRAVIA CORE is a streaming service included on the X90L, with hundreds of movies
Features Full Array LED
Acoustic Multi Audio
Google TV
Product Type TV
Brown Goods & SDA Features
TV Services BBC iPlayer / 4od / ITV Player / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify
Technical Details
Operating System Google
RMS Output Power 10W + 10W + 10W + 10W
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Guarantee
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class E
| Manufacturer | SONY |
|---|---|
| Model Number | XR98X90LU |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | TV |
| Colour | Dark Silver / Seamless Edge |
| Product Dimensions | 130.5cm x 219.9cm x 46.5cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 68.9 kg |
| Shipping Weight | 91 kg |
| Shipping Height | 140 cm |
| Shipping Width | 233 cm |
| Shipping Depth | 29 cm |
| Screen Size | 98 |
| Depth | 46.5 cm |
| Additional Information | BRAVIA CORE is a streaming service included on the X90L, with hundreds of movies |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Acoustic Multi Audio |
| Key Feature 1 | Full Array LED |
| Key Feature 3 | Google TV |
| Height (cm) | 130.5 cm |
| Features | Full Array LED, Acoustic Multi Audio, Google TV |
| Energy Rating | E |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | 4K UHD |
| Screen Size (inches) | 98 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


