Swan SW8000 8 Litre Thermostatic Hot Water Urn with Dispenser Tap
- Warranty 1 Year
- TypeHot Water Dispenser
- Capacity (litres)8
- Water GuageYes - See when to refill
- Manufacturer Guarantee1 year
Swan 8L Thermostatic Hot Water Urn with Dispenser Tap in White (SW8000)
Constructed from high quality plastic and with exceptional build quality, this 8 litre hot water urn from Swan is designed to last and will provide years of sterling service in any kitchen.
Features include a concealed heating element and thermostatic controls for ease of use as well as a special tap to prevent accidental operation. The design of the urn makes it extremely easy to clean, taking the hassle out of maintenance.
Temperature control
Once the water has reached temperature, the urn will switch itself off. As the water cools or if more cold water is added, the urn will switch itself back on again. Typical temperature range on auto models is 96C to 85C
Key Features
- 8 litre capacity
- Dispenser Tap
- Thermostat temperature control
- Water level indicator
- Concealed heating element
- Power 1800W
| Brand | Swan |
| Capacity | 8 Litres |
| Colour | White |
| Manufacturer Reference | SWU8P |
| Material | Plastic |
| Type | Freestanding |
| Package Weight | 3.500kg |
| Power | 1800W |
| Dimensions | (H)438 mm x (W)295 mm x (D)295 mm |
| Thermostat | Thermostatically controlled |
| Manufacturer | Swan |
|---|---|
| Model Number | SW8000 |
| Water Guage | Yes - See when to refill |
| Type | Hot Water Dispenser |
| Capacity (litres) | 8 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

