TCL 50V6C-UK 50" 4K Direct LED HDR Google TV
- Warranty 1 Year
- Screen Size (inches)50 inches
- Screen TypeLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- USB PortYes x 2
- No. of HDMI3
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5901292526399
TCL 50V6C-UK 50" 4K Direct LED HDR Google TV
Experience the world of entertainment like never before with the TCL 50V6C. This stunning 50-inch Direct LED Smart TV brings your favourite movies and shows to life in breathtaking 4K HDR resolution, delivering a crystal-clear picture quality that immerses you in every scene.
Powered by Google TV, navigating through your favourite apps and streaming services has never been easier. Dive into a personalised viewing experience with access to thousands of titles and the ability to discover new content tailored just for you. Seamlessly control your entertainment with voice commands and enjoy a user-friendly interface that makes finding what you love a breeze.
Not only does the TCL 50V6C offer impressive visuals, but it also elevates your overall viewing experience with its sleek design and vibrant colours. Perfect for any living space, this television will blend beautifully with your home decor while providing you with hours of dynamic entertainment. Don’t miss the chance to transform your movie nights and family gatherings—bring home the TCL 50V6C today for an experience that will leave everyone wanting more.
Order yours from Chapmans today
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED Direct
Enhanced Refresh Rate 120Hz
Horizontal Viewing Angle 178
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 50 in
Screen Technology LED
Standard Refresh Rate 60 Hz
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Number of HDMI Ports 3
Number of USB Ports 2
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - 200 x 200mm
Dimensions & Weight
Depth 7.2 cm
Depth with Stand 25.7 cm
Height 64.4 cm
Height with Stand 68.4 cm
Shipping Depth 11 cm
Shipping Height 76.8 cm
Shipping Weight 10.58 kg
Shipping Width 123 cm
Weight 7.28 kg
Width 111.1 cm
Width with Stand 68.4 cm
Product Type
Product Category Group CE
Additional Information
Warranty/Guarantee 2 Year Warranty
Warranty Redemption Information Receipt of purchase must be kept to support any claim.
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Additional Information 4K HDR: TCL V6C Series comes with HDR10, HLG, HDR10+ and Dolby Vision - more details preserved.
Direct LED offers enhanced image quality, energy efficiency, and provides a superior viewing experience
HVA Screen: HVA (Hi-Performance Vertical Alignment) represents the next generation of VA screens.
AiPQ Processor: AiPQ enabled TCL algorithm processes contents with stable and high 4K quality
HDR Multi-Format: HDR10, HDR HLG, HDR10+ , HDR DOLBY VISION, This TCL TV supports them all.
Features Direct LED technology
Google TV
Hi-Performance Vertical Alignment Screen
Product Type TV
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Videocall Yes
Brown Goods & SDA Features
Speakers 2
USB Recording Yes
Technical Details
Operating System Google
RMS Output Power 2x10 W
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class E
| Manufacturer | TCL |
|---|---|
| Model Number | 50V6C-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 64.4cm x 111.1cm x 7.2cm |
| RMS Output Power | 2x10 W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB Recording | Yes |
| USB | Yes |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| Width | 111.1 cm |
| Width with Stand | 68.4 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 7.28 kg |
| Shipping Weight | 10.58 kg |
| Shipping Height | 76.8 cm |
| Shipping Width | 123 cm |
| Shipping Depth | 11 cm |
| Smart TV | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Screen Size | 50 in |
| Screen Technology | LED |
| Speakers | 2 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Depth | 7.2 cm |
| Depth with Stand | 25.7 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Google TV |
| Key Feature 1 | Direct LED technology |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Height with Stand | 68.4 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| Features | Direct LED technology, Google TV, Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| Height | 64.4 cm |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Energy Rating | E |
| Screen Type | LED |
| Screen Size (inches) | 50 inches |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



