TCL 55P7K-UK 55" 4K QLED Direct LED HDR Google TV
- Warranty 2 Years
- Screen Size (inches)55 inches
- Screen TypeQLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- USB PortYes x 2
- No. of HDMI3
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN5901292526337
TCL 55P7K-UK 55" 4K QLED Direct LED HDR Google TV
Introducing the TCL 55P7K 55” QLED Smart TV, designed to elevate your viewing experience with breathtaking 4K HDR resolution and Direct LED technology. Perfect for film enthusiasts and gamers alike, this Google TV offers seamless access to a variety of streaming services.
With its sleek design, it fits beautifully into any modern living space, making it an excellent choice for home entertainment. The user-friendly interface ensures that navigating through your favourite content is quick and effortless.
Experience outstanding picture quality and vibrant colours, while complying with the latest energy efficiency standards, ensuring you enjoy both style and sustainability.
Order yours from Chapmans today
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED Direct
Enhanced Refresh Rate 120Hz
Horizontal Viewing Angle 178
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 55 in
Screen Technology QLED
Standard Refresh Rate 60 Hz
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Number of HDMI Ports 3
Number of USB Ports 2
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - 300 x 300mm
Dimensions & Weight
Depth 7 cm
Depth with Stand 27.4 cm
Height 70.8 cm
Height with Stand 76.5 cm
Shipping Depth 12.8 cm
Shipping Height 83 cm
Shipping Weight 14.2 kg
Shipping Width 136 cm
Weight 10.5 kg
Width 122.4 cm
Width with Stand 92 cm
Product Type
Product Category Group CE
Additional Information
Warranty/Guarantee 2 Year Warranty
Warranty Redemption Information Receipt of purchase must be kept to support any claim.
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
General
Additional Information QLED: QLED technology, this TCL TV delivers genuine colours made from over a billion hues.
Direct LED offers enhanced image quality, energy efficiency, and provides a superior viewing experience
HVA Screen: HVA (Hi-Performance Vertical Alignment) represents the next generation of VA screens.
AiPQ Processor: AiPQ enabled TCL algorithm processes contents with stable and high 4K quality
HDR Multi-Format: HDR10, HDR HLG, HDR10+ , HDR DOLBY VISION, This TCL TV supports them all.
Features Direct LED technology
Google TV
Hi-Performance Vertical Alignment Screen
Product Type TV
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Videocall Yes
Brown Goods & SDA Features
Speakers 2
USB Recording Yes
Technical Details
Operating System Google
RMS Output Power 2x10 W
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class F
| Manufacturer | TCL |
|---|---|
| Model Number | 55P7K-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 70.8cm x 122.4cm x 7cm |
| RMS Output Power | 2x10 W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB Recording | Yes |
| USB | Yes |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 300 x 300mm |
| Width | 122.4 cm |
| Width with Stand | 92 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 10.5 kg |
| Shipping Weight | 14.2 kg |
| Shipping Height | 83 cm |
| Shipping Width | 136 cm |
| Shipping Depth | 12.8 cm |
| Smart TV | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Screen Size | 55 in |
| Screen Technology | QLED |
| Speakers | 2 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Depth | 7 cm |
| Depth with Stand | 27.4 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Google TV |
| Key Feature 1 | Direct LED technology |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Height with Stand | 76.5 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| Features | Direct LED technology, Google TV, Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| Height | 70.8 cm |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Energy Rating | F |
| Screen Type | QLED |
| Screen Size (inches) | 55 inches |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



