TCL 65P7K-UK 65" 4K QLED Direct LED HDR Google TV
- Warranty 2 Years
- Screen Size (inches)65 inches
- Screen TypeQLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- USB PortYes x 2
- No. of HDMI3
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN5901292526320
TCL 65P7K-UK 65" 4K QLED Direct LED HDR Google TV
Experience unparalleled picture quality with the TCL 65P7K 65” QLED Smart TV. Featuring QLED technology, it delivers vivid and genuine colours created from over a billion hues. The Direct LED display ensures enhanced image clarity, superior energy efficiency, and an elevated viewing experience, making every moment on screen come to life.
Enjoy deeper blacks and improved contrast with the HVA Screen (Hi-Performance Vertical Alignment), representing the next generation of VA technology. Powered by an advanced AiPQ Processor, this TV optimises content for stable and high-quality 4K visuals, ensuring every detail is crystal clear.
The TCL 65P7K supports HDR Multi-Format, including HDR10, HDR HLG, HDR10+, and Dolby Vision, offering stunning high dynamic range for immersive viewing. With Google TV built-in, access your favourite apps, movies, and shows effortlessly, all within a seamless and intuitive smart TV experience.
Order yours from Chapmans today
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED Direct
Enhanced Refresh Rate 120Hz
Horizontal Viewing Angle 178
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 65 in
Screen Technology QLED
Standard Refresh Rate 60 Hz
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Number of HDMI Ports 3
Number of USB Ports 2
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - 400 x 300
Dimensions & Weight
Depth 6.9 cm
Depth with Stand 32 cm
Height 83.1 cm
Height with Stand 89.3 cm
Shipping Depth 15.5 cm
Shipping Height 100 cm
Shipping Weight 23.6 kg
Shipping Width 160.8 cm
Weight 15.8 kg
Width 144.4 cm
Width with Stand 113.4 cm
Product Type
Product Category Group CE
Additional Information
Warranty/Guarantee 2 Year Warranty
Warranty Redemption Information Receipt of purchase must be kept to support any claim.
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
General
Additional Information QLED: QLED technology, this TCL TV delivers genuine colours made from over a billion hues.
Direct LED offers enhanced image quality, energy efficiency, and provides a superior viewing experience
HVA Screen: HVA (Hi-Performance Vertical Alignment) represents the next generation of VA screens.
AiPQ Processor: AiPQ enabled TCL algorithm processes contents with stable and high 4K quality
HDR Multi-Format: HDR10, HDR HLG, HDR10+ , HDR DOLBY VISION, This TCL TV supports them all.
Features Direct LED
AiPQ Processor
Hi-Performance Vertical Alignment
Product Type TV
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Videocall Yes
Brown Goods & SDA Features
Speakers 2
USB Recording Yes
Technical Details
Operating System Google
RMS Output Power 2x10 W
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class F
| Manufacturer | TCL |
|---|---|
| Model Number | 65P7K-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 65 to 74 QLED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 83.1cm x 144.4cm x 6.9cm |
| RMS Output Power | 2x10 W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB Recording | Yes |
| USB | Yes |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 400 x 300 |
| Width | 144.4 cm |
| Width with Stand | 113.4 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 15.8 kg |
| Shipping Weight | 23.6 kg |
| Shipping Height | 100 cm |
| Shipping Width | 160.8 cm |
| Shipping Depth | 15.5 cm |
| Smart TV | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Screen Size | 65 in |
| Screen Technology | QLED |
| Speakers | 2 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Depth | 6.9 cm |
| Depth with Stand | 32 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | AiPQ Processor |
| Key Feature 1 | Direct LED |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Height with Stand | 89.3 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | Hi-Performance Vertical Alignment |
| Features | Direct LED, AiPQ Processor, Hi-Performance Vertical Alignment |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| Height | 83.1 cm |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Energy Rating | F |
| Screen Type | QLED |
| Screen Size (inches) | 65 inches |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



