Tefal FV2841 Express Steam 2600W Steam Iron in White/Blue
- Warranty 1 Year
- TypeIron
- Steam IronYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN3121040082256
TEFAL Express Steam 2600W Steam Iron in White + Blue (FV2841)
Powerful steam iron for faster and easier ironing
- Efficient: Iron faster and more easily using powerful steam
- Effortless: Glide through ironing with a smooth ceramic soleplate
- Convenient: Avoid constant refills with a large, easy-to-fill water tank
- Safe: Enjoy peace of mind thanks to the anti-drip feature
- Reference: FV2841G0
Ironing made easier
Speed through your weekly ironing with the Tefal Express Steam iron. This powerful Tefal iron is packed with enhanced features to make the task quick and easy.
At 2600W, it heats up rapidly so you aren’t kept waiting, and produces up to 20% more steam* so creases disappear even faster. We’re talking a continuous steam output of up to 40g/min that leaves clothes crease-free in no time, plus an extra-powerful 190g/min steam boost that tames even the most rebellious of creases with ease.
Express Steam's specially designed ceramic soleplate glides smoothly over any fabric, meaning all your ironing takes less effort.
For convenience, this steam iron has a generous and easy-to-fill water tank, allowing you to iron more clothes in one go and refill without any spills. There’s even a handy water level indicator, so you know when it’s time for a top-up.
Express Steam also has a nifty spray function to dampen fabrics, making it even easier to iron out creases. And don’t worry about stains from water droplets; this Tefal iron has a clever anti-drip feature to keep your clothes spotless, so you can iron with confidence at any temperature.
*Compared to Tefal FV17 steam boost
** Compared to FV17 steam shot.
| STEAM & POWER PERFORMANCE | |
| Power | 2600 W |
| Continuous steam output | 40 g/min |
| Steam boost | 190 g/min |
| Vertical Steam | Yes |
| Spray | Yes |
| Setting of steam & temperature | Automatic steam |
| Steam output | Standard (10 to 35 g/min) |
| SOLEPLATE PERFORMANCES | |
| Soleplate Technology | Ceramic |
| Glideability of soleplate | *** |
| Durability of soleplate scratch resistance | *** |
| Continuous steam diffusion | Tip, side and heart |
| Precision Tip | Yes |
| Concentrated Steam boost at tip of soleplate | Yes |
| COMFORT IN USE | |
| Comfort Handle | Yes |
| Anti-drip | Yes |
| Power cord length | 1.9 m |
| Water tank capacity | 270 ml |
| Ergonomic steam trigger | Yes |
| Stable rest hill | Yes |
| Water filling hole | Large |
| Water tank capacity | Standard (150 ml to 1L) |
| Anti scale function | Anti-scale setting |
| Auto-Off | No |
| Anti scale system | Yes |
| Anti-Drip system | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| OTHER FEATURES | |
| Colours | White & Blue |
| Manufacturer | Tefal |
|---|---|
| Model Number | FV2841 |
| Steam Iron | Yes |
| Type | Iron |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

