Vax VRS26 Powermax 7 in 1 Steam Mop
- Warranty 1 Year
- ColourWhihite
- TypeSteam Cleaner
- Tank Capacity (litres)330ml
- Weight (kg)2.3kg
- Power1300W
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5012512148861
Vax Powermax 7 in 1 Steam Mop (VRS26)
Thoroughly clean sealed hardwood floors and carpet with 1300 W of power whilst a steam generator from the base becomes a handheld steamer for maximum efficiency.
Powerful, Thorough Clean Around Your Home
Boasting 1300 W of power, this 7-in-1 Powermax Steam Mop enables you to achieve a rapid and powerful clean across a multitude of surfaces around your home. What’s more, its 330 ml water tank enables visibly cleaner results whilst also eliminating the need for constant refills, so you can focus on the task at hand without interruption.
Deep Clean A Multitude of Cleaning Surfaces
Boasting a variable steam control, you can now clean a multitude of surfaces around your home with just one simple device. Thanks to the power of one bar of steam pressure, this steam mop easily eliminates bacteria and allergens from your home, ensuring a hygienic clean and making it ideal for all users.
Achieve A Thorough Clean in Seconds
Featuring a heat up time of only 30 seconds and 15 minutes steam time, this steam mop saves valuable time on the cleaning, so you can focus on the task at hand without delay. What’s more, by simply detaching the steam generator from the base, this steam mop can also be used as a powerful handheld steamer.
Additional Tools
Complete with one microfibre pad, measuring cup, squeegee, concentrating nozzle and a small round brush, you can now achieve a rapid and thorough clean, applying a different accessory to suit each cleaning task around your home.
| Manufacturer | Vax |
| Model No. | VRS26 |
| Colour | White |
| Dimensions (cm) | 28 x 30.3 x 114.5 |
| Diameter (cm) | 29 |
| Power | 1300W |
| Material | 18/8 Stainless Steel |
| Auto Shutoff | No |
| Weight | 2.35 kg |
| Manufacturer | Vax |
|---|---|
| Colour | Whihite |
| Model Number | VRS26 |
| Type | Steam Cleaner |
| Weight (kg) | 2.3kg |
| Tank Capacity (litres) | 330ml |
| Power | 1300W |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

