Vivanco 34897 Bluetooth Stereo Headphones with Phone Functions BTHP200
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4008928348972
Vivanco BTHP200 Bluetooth Stereo Headphones with Phone Function (34897)
Bluetooth Stereo headphones with telephone function. Powerful neodymium drivers provide for a rich sound while wireless music listening. Foldable design for easy stowage.
All important functions when listening to music and phone calls are controlled via the buttons on the phone: Call answer/end/play/pause/forward/rewind. Also compatible with some televisions including many Panasonic TVs.
- First class sound quality from compact high performance 40mm Neodym Drivers
- Wireless music and comfortable additional phone use
- Supports mobile devices with Bluetooth 3.0 (Smartphones, iPhone, iPad, iPod, Tablet, PC)
- Easy music + phone control: pick-up / hang-up / play / pause / FF / RW
- Easy stowage during transport due to foldable design
- Integrated lithium battery, re-chargeable by USB cable
| Item Weight | 340 g |
| Product Dimensions | 19 x 22 x 0.2 cm |
| Item model number | 34897 |
| Colour | Black |
| Battery Type | Lithium |
| Lithium Battery Energy Content | 420mAh |
| Manufacturer | Vivanco |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | 34897 |
| Bluetooth | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

