Zanussi ZCV66078XA 60cm Electric Double Oven with Ceramic Hob - Stainless Steel
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN7332543596355
The hob’s four electric zones allow you to fry, boil or sauté while you cook. Plus, the ceramic surface makes for quick heating up before – and wiping down after – a meal.
With an energy rating of ‘A’ awarded to both the hob and ovens, the ZCV66078XA is an eco-friendly choice. Save on your energy bills while trying out new recipes.
You’ll love the interior enamel lining, designed to make the oven simple to clean. The triple glazed doors can even be removed to soak off any stubborn stains or marks.
| Manufacturer | Zanussi |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | ZCV66078XA |
| Product Category Group | White Goods |
| energyrating_link | https://api.eluxmkt.com/external/compliance-documents/GBEnergyLabel/948904280/eLabel/latest/PDF |
| Colour | Stainless Steel |
| energyrating_datasheet | https://api.eluxmkt.com/external/compliance-documents/GBEnergyLabel/948904280/Combined/latest/PDF/EN |
| Product Dimensions | 91.2cm x 60cm x 60.9cm |
| Net Top Oven Capacity | 39 L |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 77 L |
| Oven Type | Double |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 2 |
| Type of Grill/Griddle | Dual Circuit Grill, Full Grill |
| Third Rack Installed | No |
| Width (cm) | 60 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 56.6 kg |
| Shipping Height | 98 cm |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Smart Connect | No |
| Storage Compartment | No |
| Cooking Element 2 Power | Front Right: 1200w |
| Cooking Element 1 Power | Front Left: 1700w |
| Cooking Element 3 Power | Back Left: 1200w |
| Cooking Element 4 Power | Back Right: 1700w |
| Control Type | Dials - Non-Retractable |
| Display Type | Mechanical |
| Depth | 60.9 cm |
| Additional Information | Large-capacity oven, Minute Minder, Super-smooth, easy-to-clean ceramic hob |
| Clock | Countdown Timer |
| Cleaning | Enamel interior |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Keep Warm Function | No |
| Key Feature 2 | 39 Litres Capacity Top Oven |
| Key Feature 1 | 77 Litres Capacity Main Oven |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Main Oven Features | 1 Dripping pan black enamel/2 Flat shelf chromed wirework |
| Main Oven Type | Fan |
| Key Feature 3 | 4 Zone Ceramic Hob |
| Height (cm) | 91.2 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | 77 Litres Capacity Main Oven, 39 Litres Capacity Top Oven, 4 Zone Ceramic Hob |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Electrical connection | 30 amp |
| Energy Rating | A |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


