Zanussi ZGH62414XS 4 Burner Gas Hob in Stainless Steel
- Warranty 1 Year
- ColourS Steel
- Fuel TypeGas
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN7332543593989
Zanussi 4 Burner Series 20 Gas Hob in Stainless Steel (ZGH62414XS)
Whip up tasty meals with the Series 20 Traditional Gas hob. Cooking with gas is responsive and easy to control, making it the perfect choice for a family with varied tastes. Confident cooking made easy.
PERFECT FLAME REGULATION, FOR PERFECT TEMPERATURE
The hob’s responsive gas taps feature Perfect Flame Regulation. Giving you complete control over the temperature you want to cook your favourite dishes with.
EASY COOKING, WITH INTEGRATED IGNITION
Get cooking quickly with Integrated Ignition. To activate the cooking zones, simply press the temperature knob down and turn.
GAS SAFETY BUILT IN
The built-in Gas Safety feature offers peace of mind in the kitchen. If the flame were to go out accidently while you’re cooking, the hob will automatically switch the gas off, too.
SLIMDESIGN HOB, FOR THE MODERN KITCHEN
The stainless-steel SlimDesign hob barely rises above the counter top, for a seamless kitchen finish. And its raised edge will prevent any spillages from running onto surrounding surfaces.
KEEP YOUR COOKING SAFE, AUTOMATICALLY
Our hob is equipped with a clever safety device that detects if the flame is on. So if a burner goes out, the gas is automatically turned off, keeping your kitchen safe.
- Hobs Dimensions : 594x510mm
- Aperture dimensions HxWxD : 43x550x470mm
- Max power gas : 8000W
- Cord Length : 1.1m
- Hob safety : Thermocouple
- Dial : 3000W/100mm
| Front left | Rapid pureflame burner |
| Front right | Simmer pureflame burner |
| Rear left | Semi-rapid pureflame burner |
| Rear right | Semi-rapid pureflame burner |
| Cleaning | Stylishly one-piece hob surface for easy cleaning |
| Pan supports | Enamel |
| Ignition | Automatic integrated ignition |
| Safety gas cut off using thermocouples | If the flame goes out, the gas is automatically shut off from the source ensuring perfect safety. |
| Controls | Side rotary controls |
| Design | New flat design |
| Performance | |
| Max power gas, W | 8000 |
| Dial | 3000W/100mm |
| Rear - Power/Diameter | 2000W/70mm |
| Right front - Power/Diameter | 1000W/54mm |
| Right rear - Power/Diameter | 2000W/70mm |
| Installation | |
| Hobs Dimensions | 594x510 |
| Aperture dimensions HxWxD in mm | 43x550x470 |
| Radius cutting | No |
| Gas replacement | G30/G31 (3+) 28-30/37 mbar, With Additional Injectors |
| Gas replacement | No |
| Other | |
| Product number (PNC) | 949 640 572 |
| Cord Length | 1.1 |
| Hob safety | Thermocouple |
| Gas supply (natural gas) | G20 (2H) 20 mbar |
| Residual heat indicator | No |
| Manufacturer | Zanussi |
|---|---|
| Colour | S Steel |
| Model Number | ZGH62414XS |
| Fuel Type | Gas |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

