Zanussi ZGNN752X 59.4cm Gas Hob - Black
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- Fuel TypeGas
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN7332543717569
The Zanussi ZGNN752X Gas Hob is a sleek and modern addition to any kitchen. With four burners, including a high-power wok burner, this hob offers plenty of cooking options for all your culinary needs. The black glass surface is not only stylish, but also easy to clean, making maintenance a breeze.
- Four burners, including a high-power wok burner
- Black glass surface for easy cleaning
- Stylish and modern design
- Flame failure safety device for added peace of mind
- Easy-to-use rotary controls
| Manufacturer | Zanussi |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | ZGNN752X |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Gas Hobs |
| Product Dimensions | 4cm x 59.4cm x 51cm |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Width | 59.4 cm |
| Weight | 10.4 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered. please go to https://www.zanussi.co.uk/my-zanussi/register-your-product |
| Shipping Weight | 11 kg |
| Shipping Height | 16 cm |
| Shipping Width | 68 cm |
| Shipping Depth | 51 cm |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 2 Power | Right rear zone: Semi Rapid Burner, 2000W/70mm |
| Cooking Element 1 Power | Right front zone: Auxiliary Burner, 1000W/54mm |
| Cooking Element 3 Power | Left front zone: Multicrown WOK Burner, 4000W/128mm |
| Cooking Element 4 Power | Left rear zone: Semi Rapid Burner, 2000W/70mm |
| Depth | 51 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Key Feature 2 | Perfect flame regulation |
| Key Feature 1 | Powerful wok burner |
| Key Feature 3 | Integrated ignition |
| LPG Conversion Kit Available | Yes |
| Features | Powerful Wok burner, Perfect flame regulation, Integrated ignition |
| Height | 4 cm |
| Flame Safety Device | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |
