Zanussi ZGNN755X 74cm Gas Hob - Stainless Steel
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN7332543717576
The Zanussi ZGNN755X Gas Hob is a sleek and modern addition to any kitchen. With its stainless steel finish and four burners, this hob is both stylish and functional. The burners are arranged in a convenient layout, making it easy to cook multiple dishes at once. The hob also features easy-to-use controls, allowing you to adjust the heat quickly and precisely.
- Four burners for versatile cooking options
- Stainless steel finish for a modern look
- Convenient layout for easy cooking
- Easy-to-use controls for precise heat adjustment
| Manufacturer | Zanussi |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | ZGNN755X |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Product Range | Gas Hobs |
| Product Dimensions | 4cm x 56cm x 51cm |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Width | 56 cm |
| Weight | 12.6 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Warranty Information | warranty must be registered. please go to https://www.zanussi.co.uk/my-zanussi/register-your-product |
| Shipping Weight | 13.3 kg |
| Shipping Height | 17 cm |
| Shipping Width | 88 cm |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 2 Power | Right rear zone: Rapid Burner, 3000W/100mm |
| Cooking Element 1 Power | Right front zone: Auxiliary Burner, 1000W/54mm |
| Cooking Element 3 Power | Left front zone: Semi Rapid Burner, 2000W/70mm |
| Cooking Element 4 Power | Left rear zone: Semi Rapid Burner, 2000W/70mm |
| Depth | 51 cm |
| Certifications & Standards | CEKIWA |
| Key Feature 2 | Cast Iron Grids |
| Key Feature 1 | Powerful wok burner |
| Key Feature 3 | Perfect flame regulation |
| Features | Powerful Wok burner, Cast Iron Grids , Perfect flame regulation |
| Height | 4 cm |
| Flame Safety Device | Yes |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |
