Zanussi ZHC9234X 90cm Chimney Cooker Hood Curved Glass
- Warranty 1 Year
- ColourS Steel
- TypeChimney Hood
- Width (approx)90cm
- Hood DesignCurved
- LightsYes
- Manufacturer Guarantee1 year
Zanussi 90cm Chimney Cooker Hood Curved Glass + Stainless (ZHC9234X)
The simple lines of this design create a clean, minimalist look in stainless steel and curved glass. 90cm stylish stainless steel and curved glass design hood, with bright halogen lights for improved visibility. This cooker hood has a maximum noise level of only 67 dB(A) to help maintain a more peaceful kitchen environment.
Key Features
- Variable 3 speed control
- Push button controls
- 1 washable metal grease filter
- Optional Charcoal Filter
- Recirculation or ducted
- 515m+sup3;/h maximum extraction rate
- 67 dB(A) noise level
Extra-wide hood
Wide hood adapted to extra wide cooking surface (90cm)
Minimalist look
The simple lines of this design create a clean, minimalist look in stainless steel and curved glass.
Easy to control
Mechanical controls make it incredibly easy to change the extraction rate of this cooker hood.
Low maintenance
The aluminium cassette filter is easy to remove and maybe cleaned in the dishwasher - making life easy.
Stylish, easy clean glass
Glass canopy not only looks good but is also easy to wipe clean.
Bright lights for better cooking
Thanks to the bright halogen lights built into the extraction unit, this cooker hood provides plenty of light, so you can always see exactly what you`re doing.
| Product Installation | Built-in |
| Voltage | 220-240V |
| Required Fuse | 10A |
| Height) | 603mm |
| Height max. external | 1130mm |
| Width | 900mm |
| Depth | 450mm |
| Net Weight | 16.55kg |
| Cord Length | 1.5m |
| No. of speed settings | 3 |
| N° of motors | 1 |
| Lamp type | Halogen spotlight |
| Type of filter | Aluminium Cassette |
| Dimensions (HxWxD) | 603x900x450mm |
| Colour | Stainless Steel |
| Bar Code | 7332543164295 |
| Product Title | Halogen Lit Integrated 90cm Chimney Hood, Stainless Steel with Curved Glass |
| Manufacturer | Zanussi |
|---|---|
| Colour | S Steel |
| Model Number | ZHC9234X |
| Hood Design | Curved |
| Lights | Yes |
| Type | Chimney Hood |
| Width (approx.) | 90cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

