Zanussi ZIFN644K 59cm Induction Hob - Black
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN7332543710980
Zanussi ZIFN644K 59cm Induction Hob - Black
Make mealtimes simple with the ZIFN644K induction hob from Zanussi. Four zones are available, providing plenty of space for all your pots and pans. Use the JoinZone feature to combine the size and power of two separate zones, so you can cook across both at once. Temperature and timing settings are also combined, making cooking with larger dishes a breeze. When you need a little extra, the PowerBoost option is perfect. Boil water quickly or turn up the heat under a griddle pan to sear and seal a steak. What’s more, the timer will switch off automatically once the time runs out.
Order yours from Chapmans today
Additional Information The power requirement is 7kW
Features JoinZone feature
PowerBoost function
Automatic timer
sliding controls
Product Type Hob
Safety Features
Auto Shut-Off Yes
Child Lock Yes
Pan Presence Sensor Yes
Dimensions + Weight
Depth 52 cm
Height 4.4 cm
Shipping Depth 60 cm
Shipping Height 11.8 cm
Shipping Weight 11.1 kg
Shipping Width 67.8 cm
Weight 10.3 kg
Width 59 cm
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
White Goods Features
Cooking Element 1 Power Dial: 2300/3200W/210mm
Cooking Element 2 Power Rear - Power/Diameter: 2300/3200W/210mm
Cooking Element 3 Power Right front - Power/Diameter: 1400/2500W/145mm
Cooking Element 4 Power Right rear - Power/Diameter: 1800/2800W/180mm
Cooking Element Type Induction
Flexible Induction Zone Yes
Number of Cooking Elements 4
Rapid Heat-up Yes
Product Type
Product Category Group White Goods
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Warranty
Programmes + Functions
Boost Function Yes
Control Type Touch
Number of Power Levels 15
Efficiency + Standard
Certifications + Standards DEMKO/UCKA/UL/WABE
Power 7 W
| Manufacturer | Zanussi |
|---|---|
| Model Number | ZIFN644K |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 4.4cm x 59cm x 52cm |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Number of Power Levels | 15 |
| Weight | 10.3 kg |
| Shipping Weight | 11.1 kg |
| Shipping Height | 11.8 cm |
| Shipping Width | 67.8 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 2 Power | Rear - Power/Diameter: 2300/3200W/210mm |
| Cooking Element 1 Power | Dial: 2300/3200W/210mm |
| Cooking Element 3 Power | Right front - Power/Diameter: 1400/2500W/145mm |
| Cooking Element 4 Power | Right rear - Power/Diameter: 1800/2800W/180mm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | The power requirement is 7kW |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Key Feature 2 | PowerBoost function |
| Key Feature 1 | JoinZone feature |
| Key Feature 4 | sliding controls |
| Key Feature 3 | Automatic timer |
| Height (cm) | 4.4 cm |
| Features | JoinZone feature, PowerBoost function, Automatic timer, sliding controls |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

