Zanussi ZITN643K 59cm Induction Hob - Black
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN7332543711734
Zanussi ZITN643K 59cm Induction Hob - Black
Take control of your mealtimes using this induction hob from Zanussi. Easy to use, you’ll be able to rustle up dinner for the family quickly and efficiently. Specify cooking levels, set timers, and adjust temperatures with the Touch Controls. All it takes is just a few taps and you’re good to go. When you need a little extra, the PowerBoost option is perfect. Boil water quickly or turn up the heat under a griddle pan to sear and seal a steak. What’s more, the ZITN643K will switch off automatically once the set timer runs out.
Order yours from Chapmans today
Additional Information The Power requirement is 3.7kW
Features PowerBoost function
Automatic timer
Product Type Hob
Safety Features
Auto Shut-Off Yes
Child Lock Yes
Pan Presence Sensor Yes
Dimensions & Weight
Depth 52 cm
Height 44 cm
Shipping Depth 60 cm
Shipping Height 11.8 cm
Shipping Weight 11.3 kg
Shipping Width 67.8 cm
Weight 10.5 kg
Width 59 cm
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
White Goods Features
Cooking Element 1 Power Dial: 2300/3700W/210mm
Cooking Element 2 Power Rear - Power/Diameter: 1800W/180mm
Cooking Element 3 Power Right front - Power/Diameter: 1400/2500W/145mm
Cooking Element 4 Power Right rear - Power/Diameter: 1800W/180mm
Cooking Element Type Induction
Number of Cooking Elements 4
Rapid Heat-up Yes
Product Type
Product Category Group White Goods
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Warranty
Programmes & Functions
Boost Function Yes
Control Type Touch
Number of Power Levels 15
Efficiency & Standard
Certifications & Standards CE/DEMKO/UL
Power 3.7 W
| Manufacturer | Zanussi |
|---|---|
| Model Number | ZITN643K |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 44cm x 59cm x 52cm |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Number of Power Levels | 15 |
| Weight | 10.5 kg |
| Shipping Weight | 11.3 kg |
| Shipping Height | 11.8 cm |
| Shipping Width | 67.8 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 2 Power | Rear - Power/Diameter: 1800W/180mm |
| Cooking Element 1 Power | Dial: 2300/3700W/210mm |
| Cooking Element 3 Power | Right front - Power/Diameter: 1400/2500W/145mm |
| Cooking Element 4 Power | Right rear - Power/Diameter: 1800W/180mm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | The Power requirement is 3.7kW |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Key Feature 2 | Automatic timer |
| Key Feature 1 | PowerBoost function |
| Height (cm) | 44 cm |
| Features | PowerBoost function, Automatic timer |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

