Zanussi ZKCXL3X1 Built-In Electric Double Oven in Stainless Steel
- Warranty 2 Years
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN7332543720583
Zanussi Built-in Electric Double Oven in Stainless Steel (ZKCXL3X1)
Zanussi has designed this electric oven to make your life easier – with a convention and fan oven, you’ll be able to perfect every recipe you discover with the ZKCXL3X1. Exclusive to Euronics and Agent stores, you won’t find this model anywhere else.
- Quick heating and even cooking
- Hassle-free maintenance, with Catalytic Cleaning
Effortless Multitasking
In the main fan oven, you’ll find five shelves and 66 litres of net usable space. Use the True Fan Cooking function for evenly baked items or the defrost setting to thaw out frozen food safely. You can set yourself a handy reminder too with the programmable timer.
In the top conventional oven, there are 42 net litres of space and a further four shelves to use. Lined with enamel on the side and backs, wiping down this cavity is quick and easy. You can also choose from five cooking functions, including:
- Bottom Heat
- Conventional/Traditional
- Fast Grilling
- Grilling
- Top Heat
In both ovens, you’ll be able to switch on the bulb lights to keep an eye on your latest creations. Cook up a storm with the Zanussi ZKCXL3X1.
Zanussi Features
This Zanussi double oven is packed full of features to fit around your family’s needs. Being a FanCook appliance, hot air is continuously moved around the oven cavity, so you can cook dishes on different levels at the same time. Cook with complete flexibility using the ZKCXL3X1.
Cleaning the main oven is also simple thanks to the catalytic linings on the sides and back. This design prevents build-up of dirt and grease, so you won’t have to spend time scrubbing down your oven again. You can even remove the bottom door to soak off any stubborn spots or stains in the sink.
To get you cooking straight away, this Zanussi model comes with a variety of accessories, including:
- One Chromed Trivet
- One Chromed Wire Shelf
- One Black Enamel Dripping Pan
With an LED digital display, PIPO dials, and a touch control clock, using your oven is simple and straightforward. Finished in a modern stainless steel with an anti-fingerprint coating, this built in model is a stylish and practical addition to your kitchen.
Get the cooking flexibility you need with this Zanussi double electric oven. Order the ZKCXL3X1 today.
| Brand Name | Zanussi |
| Main Oven Features | Defrost Light True fan cooking |
| Net Main Oven Capacity - Litres | 66 Ltrs |
| Colour | Stainless Steel |
| Depth | 55 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Number of Ovens | 2 |
| Main Oven Type | Fan |
| Grill/Griddle | Fixed integral Grill |
| Top Oven Type | Convention |
| Height | 87.5 cm |
| Net Top Oven Capacity - ltrs | 42 Ltrs |
| Top Oven Features | Bottom heat Conventional/Traditional cooking Fast grilling Grilling Light Top heat |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Control Type | PIPO dials and touch control clock |
| Interior Light Type | Bulb |
| Manufacturer | Electrolux Home Care Products |
| Number of Shelves | 5 |
| Shipping Height (cm) | 96.5 cm |
| Shipping Width (cm) | 66 cm |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Shipping Depth (cm) | 70.5 cm |
| Additional Information | Double Oven - multitasking made easy |
| No of Programmes | 2 |
| Cleaning Function | Catalytic function |
| Oven Lining Type - Sides | Main: Catalytic Top: Enamel |
| Oven Lining Type - Back | Main: Catalytic Top: Enamel |
| Weight (Approximate) | 42.8 cm |
| Door Material | Glass - Double Glazed |
| Width | 56 cm |
| Removable Door (for cleaning) | Yes |
| Oven Accessories | Grids: 1 Trivet chromed 1 Wire shelf chromed 1 Dripping pan black enamel |
| Display Screen Type | LED Digital |
| Manufacturer | Zanussi |
|---|---|
| Model Number | ZKCXL3X1 |
| Product Category Group | White Goods |
| energyrating_link | https://api.eluxmkt.com/external/compliance-documents/GBEnergyLabel/944171729/eLabel/latest/PDF |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Dimensions | 87.5cm x 56cm x 55cm |
| Removable Door | Yes |
| Net Top Oven Capacity | 42 L |
| Net Main Oven Capacity | 66 L |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelves | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Fixed integral Grill |
| Width (cm) | 59.4 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 42.8 kg |
| Shipping Height | 96.5 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 70.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Second Oven Capacity (Litres) | 42 |
| Display Type | LED Digital |
| Door Material | Double Glazed Glass |
| Depth | 55 cm |
| Additional Information | Double Oven®multitasking made easy |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Key Feature 2 | PIPO Dials and Touch Control Clock |
| Key Feature 1 | Fan Oven / Convection Oven |
| Key Feature 3 | Catalytic cleaning |
| Main Oven capacity (Litres) | 66 |
| Height (cm) | 87.5 cm |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | Fan Oven / Convection Oven, PIPO Dials and Touch Control Clock, Catalytic Cleaning |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Energy Rating | A |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

