Zanussi ZOF35661XK Multiplus Double Electric Oven and Grill
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- Manufacturer Guarantee1 year
Zanussi Multiplus Double Electric Oven and Grill (ZOF35661XK)
This double oven gives you the flexibility you need to prepare larger meals. The two oven cavities make it easy to bake and grill simultaneously.
Make Cooking A More Enjoyable Part Of Life With A Multifunction Oven.
The Multiplus oven with ring element offers the ideal cooking function for any recipe, and its even heat distribution system lets you cook on several levels at once.
The Oven That Automatically Stops When You Want It To
Perfectly cooked food made easy! Simply use the Set & Go function to pre-program the cooking time. Once it has elapsed, the oven automatically shuts itself off.
The Clever Assistant That Takes The Guesswork Out Of Mealtime
The defrost function on this oven takes the guesswork out of preparing frozen foods for cooking. It quickly and properly defrosts them at one turn of the knob.
The Fastest Way To Grill And Brown Your Food
This combination speed grill and fan enables you to crisp, grill and brown in the blink of an eye. It's guaranteed to save you time in the kitchen.
Fan Controlled Defrosting
Suitable for delicate items such as cream cakes, this light defrost circulates room temperature air around the food slowly, defrosting it hygienically in less than 1/2 the time!
| Top Oven Functions | |
| Economy variable grill | Yes |
| Top heat | The top element can be used on its own to finish and brown food. |
| Main Oven Functions | |
| Fan controlled defrosting | Yes |
| Economy variable grill | Yes |
| Oven features | |
| Clean 'n' clear enamel interior | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Chrome grid runners | Yes, with auto-stop anti-tip shelves |
| Performance | |
| Self-Cleaning? | Clean enamel |
| Temperature range | 50°C - 275°C |
| Cavity size | 45 |
| Largest Surface area | 1175 |
| Installation | |
| Dimensions (mm) (HxWxD) | 715x594x568 |
| Dimensions | 720x600x550 |
| Energy | |
| Total electricity loading | 5300W |
| Voltage | 220-240V |
| Frequency | 50Hz |
| Required Fuse | 30A |
| Energy class | A |
| Energy consumption per EU standard cycle | 0.78 |
| Other | |
| Product number (PNC) | 944 171 710 |
| Cavity coating | Black Enameled |
| Colour | Stainless steel |
| Manufacturer | Zanussi |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | ZOF35661XK |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

