Zanussi ZOHXC2X2 59.4cm Built In Electric Single Oven - Anti-Fingerprint stainless steel
- Warranty 1 Year
- Fuel TypeElectric
- IntegrationYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN7332543820023
Zanussi ZOHXC2X2 59.4cm Built In Electric Single Oven - Anti-Fingerprint stainless steel
Experienced chefs and novice cooks would both recommend the Zanussi ZOHXC2X2 - a gorgeous electric fan oven which looks great in any kitchen. You won’t find this model anywhere else, as it’s exclusive to Euronics and Agent stores.
Cooking Features
The ZOHXC2X2 offers 56 litres of usable space. A fan oven, air is circulated evenly throughout the cavity, so all your dishes receive the same amount of heat. This means the oven heats faster, so you’ll get the same cooking results using 20% lower temperatures, saving you time and energy.
This model comes with seven functions to suit your lifestyle, including, Bottom Heat, Moist Fan Baking, and Conventional/Traditional. An integrated variable grill offers a quick, easy way to grill and brown food – essential for the weekend’s cooked breakfast or lighter options like vegetables and chicken breasts. And, the fan also delivers controlled defrosting, which lets you thaw food before cooking it.
A deep grill pan, trivet and two chrome wire shelves are included with this model so you can get cooking those culinary delights straight away.
Additional Features
The ZOHXC2X2 has been designed with you in mind. The door’s interior is made from glass and, like the two adjustable shelves, is removable to make cleaning easier. As the door is double glazed, it helps to keep the heat inside.
Zanussi has also equipped this oven with a smooth, enamel-lined interior with easy cleaning in mind. Coming with AquaClean, simply add a little water to the base, and the oven’s humid environment will make tough stuck-on stains, crumbs, and spatter easy to remove with just a damp cloth. It is even made with anti-fingerprint stainless steel to give the oven that overall pristine feel.
Controlling the oven is simple, thanks to the non-retractable dials and LED display. You’ll even find a programmable timer so you can cook multiple items to perfection, every time. There’s also a large glass panel in the front door and a light inside the oven, so you can view your food as it cooks.
Featured in a classic stainless steel finish, the ZOHXC2X2 single oven from Zanussi is the perfect kitchen partner for budding chefs. Add one to your Chapmans basket today.
| Manufacturer | Zanussi |
|---|---|
| Model Number | ZOHXC2X2 |
| Product Category Group | White Goods |
| energyrating_link | https://api.eluxmkt.com/external/compliance-documents/GBEnergyLabel/944068249/eLabel/latest/PDF |
| Colour | Stainless Steel |
| energyrating_datasheet | https://api.eluxmkt.com/external/compliance-documents/GBEnergyLabel/944068249/Combined/latest/PDF/EN |
| Product Dimensions | 59cm x 59.4cm x 56cm |
| Removable Door | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 58 L |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Type of Grill/Griddle | Fixed integral Grill |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 27.1 kg |
| Shipping Height | 65.4 cm |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Smart Connect | No |
| Control Type | Dials - Non-Retractable |
| Door Material | Double Glazed Glass |
| Depth | 56 cm |
| Additional Information | Zanussi Single Oven with 7 oven functions including fan cooking, turbo grilling and bottom heat. Enamel liners with Aqua Clean, 58 litre capacity, Anti-Fingerprint stainless steel, with UK plug. |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Key Feature 2 | 7 Programmes/Functions |
| Key Feature 1 | Fan Oven |
| Main Oven Function | Conventional |
| Key Feature 3 | Programmable Timer, LED Digital |
| Main Oven capacity (Litres) | 58 |
| Height (cm) | 59 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | Fan Oven, 7 Programmes/Functions, Programmable Timer, LED Digital |
| Energy Rating | A |
| Fuel Type | Electric |
| Integration | Yes |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


