Zanussi ZWF81443W 8kg 1400 Spin Washing Machine
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Energy RatingE
- Washing Capacity8kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs16
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingE
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN7332543391325
Zanussi "LINDO 100" 1400 Spin 8kg Washing Machine (ZWF81443W)
This freestanding washing machine from Zanussi looks great and comes with some fantastic features to help you whiz through your laundry. The ZWF81443W`s 8kg capacity can take plenty of dirty washing, and with great energy efficiencythis appliance is good for the environment and easy on your wallet.
Pick Your Programme
With 14 different cycles, you will always have the right programme for your load. These options include:
- Cotton
- Cotton Economy
- Synthetics
- Mix 20
- Delicate
- Wool Plus
- Dark Garments
- Drain
- Spin
- Rinse
- Easy Iron
- Refresh 20 Min
- Jeans
- 30@30
The 30@30 setting is particularly handy. Pop in 3kg of washing and the ZWF81443W will have everything clean in 30 minutes. This is a 30 degree wash, which means it doesn`t use much energy. It`s a real lifesaver when you have forgotten to put a load on and need some essentials quickly.
Even More Choice
If the high number of programmes isn`t enough, you can really take control of your washing with the ZWF81443W`s QuickWash option. Select this, and the duration of your cycle will be cut by up to 50%!
Want a slightly more intensive cycle? Choose from one of four temperature options to get to work on really dirty loads. You can also pick your spin settings, allowing you to remove more water or give those delicate garments the protection they deserve.
Extra Features
Zanussi AquaFall wash system quickly gets the detergent and water to the centre of the load, which helps distribute it evenly amongst your laundry. This is more efficient and means your washing is cleaner and fresher, every time.
At work all day and don`t want to do laundry when you get home? The ZWF81443W has you covered. With the delay start feature, you can programme the machine to wash a load while you`re out.
A handy child lock keeps curious little fingers away from all the interesting dials and settings, helping prevent accidents.
The Zanussi ZWF81443W washing machine a great choice - add one to your shopping cart today.
| Title | |
| Title | Zanussi ZWF81443W8 kg Washing Machine White |
| General Information | |
| Manufacturer | Electrolux Home Care Products |
| Brand Name | Zanussi |
| Product Model | ZWF81443W |
| Product Name | ZWF81443W Washer |
| Product Type | Washing Machine |
| Technical Information | |
| Loading Type | Front Loading |
| Program Type | Quick Wash Cycle Cotton Eco Synthetic Cycle Delicate Cycle Wool Cycle Silk Cycle Hand-wash Cycle Mixed Load Cycle Extra Rinse Cycle Spin Cycle Easy Ironing Cycle Jeans Cycle Linen Cycle Rinse Cycle Drain Cycle Refresh Cycle |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold |
| Power Cord Length | 1800 mm |
| Power Description | |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 2200 W |
| Fuse | 10 A |
| Energy & Performance | |
| Washing Capacity (Cotton) | 8 kg |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | E |
| Energy Consumption per Year | 171 kWh |
| Energy Consumption per Year (60° C Cotton Programme @ Full Load) | 0.96 kWh |
| Energy Consumption per Year (60° C Cotton Programme @ Partial Load) | 0.73 kWh |
| Energy Consumption per Year (40° C Cotton Programme @ Partial Load) | 0.62 kWh |
| Power Consumption (Off-mode) | 750 mW |
| Power Consumption (Lefton-mode) | 480 mW |
| Water Consumption per Year | 9999 L |
| Washing Performance Class | A |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Maximum Spin Speed (rpm) | 1400 rpm |
| Remaining Moisture Content | 52% |
| Programme Time (60 °C Cotton Programme @ Full Load) | 4.07 Hour |
| Programme Time (60 °C Cotton Programme @ Partial Load) | 3.50 Hour |
| Programme Time (40 °C Cotton Programme @ Partial Load) | 3.27 Hour |
| Noise Level Washing (dB(A) re 1 pW) | 58 dB(A) |
| Noise level Spinning (dB(A) re 1 pW) | 78 dB(A) |
| Physical Characteristics | |
| Colour | White |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 55.9 cm (Max 57.8 cm including the door) |
| Weight (Approximate) | 65.50 kg |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Agency Product |
| Manufacturer | Zanussi |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | ZWF81443W |
| Energy Rating | E |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | E |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 16 |
| Washing Capacity | 8kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



