Zanussi ZWF845B4PW 8kg 1400 Spin Washing Machine in White
- Warranty 1 Year
- Energy RatingE
- Washing Capacity8kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs14
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN7332543777471
Zanussi 8kg 1400 Spin Washing Machine with FlexiTime, CleanBoost, EasyIron (ZWF845B4PW)
This freestanding washing machine from Zanussi looks great and comes with some fantastic features to help you whizz through your laundry. The ZWF845B4PW’s 8 kg capacity can take plenty of dirty clothes, perfect for those who get through lots of washing.
- FlexiTime: Customise the length of a cycle with the FlexiTime button. Reduce cycle time as desired in up to 4 steps.
- CleanBoost: Rid your clothes and bed linen of bacteria during the wash with the CleanBoost programme.
- EasyIron: The EasyIron programme keeps clothing supple, reducing creasing and your ironing time.
This model is exclusive to Euronics and Agent stores, so you won’t be able to purchase it at any other retailer.
Pick Your Programme
With 14 different cycles, you will always have the right programme for your load. Option include:
- Anti-Allergy
- Anti-Bacterial
- Rinse Cycle
- Drain + Spin
- Cotton
- Eco
- Synthetic
- Delicates
- Wool
- Jeans
- Sportswear
- Dark Wash
The ZWF845B4PW has a selection of quick programmes so you can get more laundry done on busy days. An Easy 60 minute cycle is a great all round option while the Rapid 30 minute programme is on hand for smaller loads. And, choose the Refresh 14 cycle to give clothes a quick boost.
The CleanBoost 60˚C programme provides steam at the end of the cycle, to your clothes a hygienic and efficient clean. This helps reduce bacteria and allergens to support better laundry hygiene – ideal for bed linen and towels. Plus, thanks to the EasyIron function which reduces creases in your clothes, you spend less time at the ironing boars and more time doing the things you love.
What’s more, speed up your cycle to suit your schedule with the FlexiTime button. Tap once to activate, tap again to subtract time from your cycle. Tap up to four times to chop off more time, for even more flexibility.
Added Details
Zanussi’s ZWF845B4PW works around you and your family with the Delay Start function. You can push your wash back by up to 20 hours, so you’ll always have clean clothes around your lifestyle.
Just cycle through the options on the LCD display and select your programmes with the dial and push button controls. The panel graphics are clear and easy to read, and the child lock will stop little fingers from pressing any buttons.
Remove excess water from your laundry efficiently with the 1400 rpm spin. This reduces drying times, so your clothes will be ready to wear again before you know it. The bigger door will make loading and unloading simple, and the white finish will fit into any home décor with ease.
Offering a generous capacity and a range of innovative features, this Zanussi washing machine is a must-have for every household. Buy the ZWF845B4PW today.
| Brand Name | Zanussi |
| Additional Information | Even bigger door New ergonomic dial Clear and easy to read panel graphics |
| Shipping Depth | 62.6 cm |
| Spin Performance | B |
| Quick Wash Option | Yes |
| Spin Speed (rpm) | 1400 Spin |
| Weight (Approximate) | 62.5 kg |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Shipping Height | 90 cm |
| Depth | 56.8 cm |
| Child Lock | Yes |
| Shipping Width | 64 cm |
| Quick Wash Time | 30 minutes |
| Colour | White |
| Temperature Control | Variable Temperature Selection |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Load Capacity (kg) | 8 kg |
| Number of Programmes | 14 |
| Programmes | Anti-Allergy Anti-Bacterial Rinse Cycle Drain + Spin Cotton Eco Synthetic Delicate Wash Spin Only Wool Jeans plus CleanBoost Sport Wear Dark Clothes 14min Refresh 30min Rapid 60m EasyWash |
| Annual Water Usage (litres) | 10400 Ltrs (based on 220 washes per annum 4 person household) |
| Annual Energy Rating (kwh) | 196 kWh per year based on 220 standard washing cycles |
| Energy Efficiency Class | E |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 52 Ltrs |
| Features | FlexiTime CleanBoost EasyIron |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Height | 84.7 cm |
| Noise Level - Washing (dB) | 58 (dB) |
| Noise Level - Spinning (dB) | 78 (dB) |
| Manufacturer | Electrolux Home Care Products |
| Add laundry feature | Yes |
| Product Type | Washing Machine |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 59.7 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Dial LCD and Push Button |
| Start Delay Option | Yes |
| Certifications + Standards | UL |
| Manufacturer | Zanussi |
|---|---|
| Model Number | ZWF845B4PW |
| Energy Rating | E |
| Wool Program | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 14 |
| Washing Capacity | 8kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



